Tanácsok & inspirációk, 5. oldal

Jó tudni: a tavaszi és őszi virághagymák közötti különbség

Jó tudni: a tavaszi és őszi virághagymák közötti különbség

A gyakorlott kertészkedők tudják, hogy az őszi virághagymák tavasszal bújnak elő. Ilyenek például az olyan népszerű virágok, mint a tulipán, a jácint és a nárcisz. Ezeket a virághagymákat az őszi hónapokban ültetjük el, hogy a téli fagy után tavasszal kivirágozzanak.

De hallott már tavaszi virághagymákról is? A nevük mindent elmond. Ezeket a virághagymákat tavasszal kell elültetni egy kemény, fagyos tél után. Más hőmérsékletre van szükségük a növekedéshez, és néhány hónap elteltével, nyáron virágoznak.

Mikor ültesse el a nyáron virágzó hagymásokat?

Ha szeretne egy nyáron virágokban gazdag, színpompás kertet, tornácot vagy erkélyt, ültessen nyári virágzású virághagymákat február vége és május vége között. Ügyeljen az időjárásra, mert ezek a hagymák addig nem kerülhetnek a talajba, amíg a téli fagyok teljesen el nem múltak, máskülönben könnyen elfagyhatnak. Ha túl lelkes volt, és fennáll a veszélye annak, hogy váratlan fagyok miatt elfagytak a virághagymái, próbálja meg lefedni őket buborékfóliával. Ezeket a nyári hagymákat egyébként már korábban is elültetheti egy cserépbe. Ha fagy várható, egy időre vigye be a virágcserepeket a házba.

Tavaszi hagymák ültetése lépésről lépésre

  1. Amint a nap első sugarai beragyognak az ablakon, természetes, hogy szeretné máris a kertjét szépítgetni. De hogyan kell egyáltalán elültetni a nyári virágzású hagymákat? Van néhány tippünk az Ön számára!
  2. Ültesse a hagymákat napos helyre. A legtöbb nyári virágzású hagyma sok napsütést igényel, valamint jobban növekszik és több virágot hoz, ha elegendő napfény éri.
  3. Mielőtt nekilátna felásni a kertjét, gondosan tervezze meg az ültetés helyét, hogy milyen távolságra legyenek egymástól a hagymák, és milyen mélyre kerüljenek a talajba. Áshat egy nagy gödröt, amelyet később feltölthet virágfölddel, vagy készíthet több kisebb lyukat az egyes hagymáknak. Tovább könnyíthet a dolgán, ha speciális virághagyma-ültetőt használ. Gondosan távolítsa el a gyomokat és a keményebb rögöket a talajból.
  4. Használjon lehetőleg kifejezetten virághagymák ültetésére szolgáló virágföldet. Az RHP‑tanúsítvánnyal ellátott virágföld a legjobb választás. Ez a virágföld vegyszerektől és patogénektől mentes.
  5. Helyezze a virághagymákat a hegyes felükkel felfelé a talajba, hogy a felszín felé növekedhessenek. Néha már látható egy kis hajtás is, ám néha igen nehéz meghatározni, melyik fele a hagyma teteje.
  6. Ha a hagymák elültetése után fagy várható, takarja le a beültetett felületet gondosan valamilyen szigetelő anyaggal. A cserepeket lefedheti például buborékfóliával. A nagyobb felületeket takarja le kertészkedéshez használatos takaróanyaggal.
  7. Ha néhány napig nem esik, adjon elegendő vizet a virághagymáknak. A víz különösen az elültetés utáni kezdeti szakaszban fontos, hogy a gyökérrendszer fejlődésnek indulhasson. Fontos, hogy a fölösleges víz el tudjon folyni, ha a virághagymákat cserépbe ültette el. Ha túl sok víz marad a cserépben, a gyökerek elrothadnak.

Mely tavaszi virághagymákat ajánljuk?

Füzéres díszcsorba (Liatris spicata)

Ez a pompás növény könnyen felismerhető henger alakú virágzatáról. Lila virágai júniustól szeptemberig láthatóak. Olyan növényt keres, amely a kertjébe vonzza a méheket és a pillangókat? A díszcsorba lesz a megfelelő választás! Mi csak úgy hívjuk: a beporzó-mágnes. A díszcsorbát a kertbe vagy akár egy cserépbe is elültetheti, és vágott virágként is megállja a helyét.

Kardvirág

Valódi napimádók! Ültesse őket ragyogóan napos vagy egyéb meleg helyre. A kardvirágot a legkülönfélébb színváltozatokban kínáljuk. Fehér, piros, sárga vagy lila – engedje szabadjára a fantáziáját! A harang alakú virágok júliustól szeptemberig nyílnak, de néha akár egészen októberig is. A dongók és a méhek a kardvirágok nagy rajongói, így szívesen látogatnak majd el az Ön kertjébe is.

Frézia

A tavasz nem csak a színpompás, hanem az illatos virágokról is szól. A fréziától csodálatosan illatozik majd a kertje. Ültethet fréziát a fű közé, vagy akár egy virágcserépbe is. Nyáron júliustól szeptemberig élvezheti látványát és illatát.

Dália

Számos formában és méretben kapható. A Horteka különböző színekben és virágformákban is kínálja őket. A dália különösen sokáig képes virágozni, feltéve, ha megmetszi őket. A dália akár az első fagyig is virágozhat. Gondolja csak el, akár júniustól novemberig gyönyörködhet a dália csodaszép virágaiban!

Tegye zöldebbé otthonát

Tegye zöldebbé otthonát

Változtassa zöldebbé az összes helyiséget otthonában

Amikor a növényekre gondolunk, általában csak a kert, az erkély, a terasz vagy a nappali jut az eszünkbe. Ha azonban kicsit jobban belegondol, ez butaság, hiszen a növények gyakorlatilag bárhol elhelyezhetők: a hálószobában, a fürdőszobában, vagy akár a toalett tetején is. Megmutatjuk Önnek, hogyan varázsolhat egy kis zöld színt otthonának minden helyiségébe, és hogy melyek ehhez a legjobb növények.

Az előszoba

Az előszoba általában az első, amit vendégei meglátnak otthonában. Itt gyakran csak a legfontosabb dolgokat, például a sapkákat, a kabátokat vagy a cipőállványt tároljuk. Miért ne dobhatnánk fel egy növénnyel? Minden alkalommal, amikor hazaér, meleg, zöld fogadtatásban lesz része.

Nagy előszobája van sok üres sarokkal? A Törzses alokázia tökéletes választás ezek kitöltésére. Élénk zöld színei az egész helyiséget feldobják. Fontos azonban, hogy az Alokázia elegendő mennyiségű fényt kapjon. Kisebb előszobája van, ahova nem sok természetes fény jut? Akkor az Anyósnyelvet ajánljuk. Fantasztikusan mutat egy központi helyen, esetleg egy állványon. A növény legnagyobb előnye, hogy kedveli az árnyékos helyeket, így tökéletes választás egy sötétebb előszobába!

A nappali

Itt tölti ideje nagy részét napközben, ezért talán ez az otthona legfontosabb helyisége. Éppen ezért fontos, hogy ide olyan növényt válasszon, amely igazán illik az ízléséhez. Nagy és zöld növényt szeretné, mint a Dracaena? Vagy inkább egy visszafogott, dekoratív Flamingóvirágban gondolkodik az ablakpárkányra vagy az étkezőasztalra? Ne feledkezzen meg a kevésbé egyértelmű helyekről sem: aggathat növényeket a plafonra is, vagy akár mini-dzsungelt varázsolhat nappalijának könyvespolcából. Határ a csillagos ég!

Tipp! Az ablak előtt tartja növényét, mert az szereti a fényt? Az ablaknak legalább 20 cm-rel magasabbnak kell lennie, mint a növény, így a növény tetején lévő leveleket nem érheti kár.

A hálószoba

Hálószobájában a legfontosabb szempont a pihenés. Ebbe a helyiségbe remekül illenek a légtisztító növények. Eltávolítják és lebontják a levegőben található káros részecskéket (amelyek fejfájást és alvásproblémákat okozhatnak). Ezek a növények vízpárát termelnek, így egy bizonyos fokig szabályozzák a páratartalmat is. A levegőtisztító növények közül a Zebralevél (Calathea ’Insigne’) növényt ajánljuk. Egy ilyen növény nem csak ékes dísze lesz a hálószobának, de életminőségén is javíthat vele.

A fürdőszoba

Az utóbbi években népszerű szokássá vált a fürdőszoba növényekkel való díszítése, és nem véletlenül. Tegye szebbé fürdőszobáját az ablakpárkányra helyezett, illetve a mosdókagyló vagy a fürdőkád fölé aggatott növényekkel! A célnak tökéletesen megfelel egy Pókláb páfrány.
Kínálatunkban fürdőszobai növények széles választékát fedezheti fel, melyek mindegyike imádja a fürdőszobákra jellemző, nagy mértékben párás környezetet. Az Anyósnyelv tökéletes választás az ablakpárkányra, és nem mellesleg nagyon egyszerűen gondozható.
Egyedi, zöld bájával jókedvre deríti majd attól a pillanattól kezdve, amikor felébred, egészen addig, amíg aludni tér.

A mosdó

Talán a mosdó az utolsó olyan helyiség, ahol növényekre számítana az ember, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ide nem is illenek a növények. Az igazat megvallva, a mosdóban lévő növények öntözéséről könnyű megfeledkezni, ráadásul ezt a helyiséget általában nem éri természetes fény, amire sok növénynek szüksége van. Mi a megoldás?

Egy műnövény! A műnövények tökéletes megoldást jelentenek, ha szeretne a mosdóból zöld oázist varázsolni. Ez a színes növény remek választás az ablakpárkányra vagy a mosdókagyló mellé. Szeretne inkább valódi zöld növényeket? A kaktuszok és pozsgás növények kiváló megoldást jelentenek. Ezek a szívós növények alig vagy egyáltalán nem igényelnek fényt.

Tekintse meg a szobanövények

TOP 9  kis igényű szobanövény

TOP 9 kis igényű szobanövény

TOP 9 kis igényű szobanövény

A szobanövények vidámsággal töltik meg otthonát. Ha Ön újdonsült növénytulajdonos, nincs annál jobb, mint látni, hogy növénye először hoz új hajtást vagy virágot. Ehhez azonban meg kell adnia a szobanövényeinek a megfelelő gondoskodást és figyelmet. Ezt azonban könnyebb mondani, mint megtenni, hiszen sokan nem is tudják, hogy ha növények gondozásáról beszélünk, nem csupán a növények öntözéséről van szó. Néhány szobanövény nagyon kevés gondozást igényel, ezzel megkönnyíti a kezdő növénytartók életét. Vessen egy pillantást a kis igényű szobanövények listájára, amelyet az Ön igényeit szem előtt tartva állítottunk össze:

1. Bolíviai csüngőkaktusz

A Bolíviai csüngőkaktusz egy remek kis pozsgás, amely számos formában kapható, így a dohányzóasztalon vagy akár a mennyezetről lógva is csodálhatja ezt a növényt. Hosszú, vékony levelei és élénkzöld színe vidám megjelenést kölcsönöznek neki. Helyezze világos helyre, és hetente egyszer enyhén öntözze meg – csak ennyit kell tennie, hogy a Bolíviai csüngőkaktusz ragyogjon. Töltse meg az egész szobát ezzel a bohókás növénnyel, és tegyen úgy, mintha egy víz alatti világban élne.

2. Kaktusz

A kaktusz szívós növény, amely sivatagi területekről származik, ezért extrém körülményekhez szokott. Amellett, hogy képes kezelni az aszályt, a kaktusz ellenáll a magas és nagyon alacsony hőmérsékletnek is. Helyezze napos helyre, ahol legalább öt óra napsütés érheti. A legnagyobb hiba, amit az emberek elkövetnek a kaktuszokkal, hogy vagy túlságosan sokat öntözik őket, vagy egyáltalán nem. Noha a kaktusz jól kezeli az aszályt, kevés vízre azért szüksége van. A vegetációs időszakban kéthetente egy kis víz elegendő, az év hátralévő részében pedig havonta egyszer. Egyszer-kétszer hagyja a földet teljesen kiszáradni, mielőtt újra öntözne.

3. Aloe vera

Az Aloe vera gyógyító tulajdonságainak köszönhetően népszerű növény, levelének zselés nedvét pedig egyre több kozmetikumban, élelmiszerben és gyógyszerben használják. A pozsgások általában igen egyszerűen gondozhatóak. Egy-két hetente öntözze meg, és nyáron csak havonta egyszer tegyen így. Hagyja a földet teljesen kiszáradni, akárcsak a kaktusz esetében. Helyezze a növényt félárnyékos helyre, ahol naponta néhány órányi közvetlen napfény éri. Ha használni szeretné az Aloe vera levelének zselés nedvét, egyszerűen csak vágja le a levél egy részét és nyomja ki a zselét. A növény ezt követően meggyógyítja önmagát.

4. Anyósnyelv

Az Anyósnyelvvel úgy fogja érezni, mintha szafarira utazott volna. Ez az Afrikából származó növény kemény tüskés levelekkel rendelkezik, amelyek hasonlítanak egy állat csápjaira. Vigyen az Anyósnyelvvel egy kis sivatagi hangulatot otthonába. Mivel az Anyósnyelv extrém körülményekhez szokott, nagyon kevés gondozást igényel. A vegetációs időszakban kéthetente locsolja meg, és tegye világos helyre. Előfordulhat, hogy kissé gyakrabban kell majd öntöznie, ha sok közvetlen napfényt kap. Az öntözés előtt mindig ellenőrizze, hogy a föld teljesen kiszáradt-e, és győződjön meg arról, hogy a növényt

nem öntözi túlságosan sokat vagy túl gyakran. Az Anyósnyelv elpusztításának egyetlen módja a túlöntözés, ezért ideális választás azok számára, akik gyakorta felejtik el öntözni a növényeiket.

  1. Bromélia

A Bromélia fantasztikus virág! Ez a növény rendkívül népszerűvé vált a divatos Ananásznövénynek köszönhetően, amely a Bromeliák családjához tartozik, és csodálatos zöld levelei felett ananászt terem. De úgy gondoljuk, hogy a család további tagjait is érdemes lehet megismerni. A virágzó szobanövények elképesztő színekben pompáznak, és minden környezetben felkeltik az emberek figyelmét. Akárcsak sok virágzó szobanövény, a bromélia is szereti a világos helyeket, de ügyeljen arra, hogy távol tartsa a ragyogó déli napsütéstől. Tartsa a növény földjét mindig kissé nedvesen, és egyszerre csak kis mennyiségű vízzel öntözze. A levelek és virágok időnkénti permetezésétől a Bromélia boldog lesz.

  1. Sárkányfa

Egy valódi sárkány a nappaliban? Nem, csak egy menő sárkányfa. A Sárkányfa egy sivatagi növény, amely ideális választás, ha egy kis westernhangulatot szeretne érezni a nappalijában. Ez a növény a napfényes és árnyékos helyeken egyaránt megél, nyáron két-három hetente van szüksége öntözésre, télen pedig csak havonta egyszer.

7. Kenciapálma

Ha azt szeretné érezni, hogy egy trópusi tengerparton pihen, akkor a Kenciapálma a megfelelő választás. Élvezze ki a csodálatos leveleket anélkül, hogy sok időt kellene eltöltenie a gondozásával. Helyezze a pálmát részleges vagy teljes árnyékba, mivel a túl sok napfény megperzseli és megsárgítja a leveleket. Nyáron ötnaponta öntözzön, télen elegendő tíznaponta. A Kenciapálma az esőerdőkből származik, így kedveli a rendszeres vízpermetezést, amely csökkenti a betegségek kialakulásának veszélyét.

8. Filodendron

Ha olyan szobanövényt keres, amelyet könnyű gondozni, és amely a zöld trendeket követi, akkor a Filodendron a nyilvánvalóan legjobb választás. Különféle formájú fantasztikus leveleinek köszönhetően ez a szobanövény remekel a modern nappalikban. Helyezze az egzotikus Filodendront egy világos helyre, és tartsa nedvesen a földjét. Csak időnként öntözze. A túlöntözés káros a növény számára, de élvezni fogja, ha hetente egyszer vízzel permetezi a leveleit. Így vajmi kevés erőfeszítéssel teremthet otthonában trópusi hangulatot.

9. Bonsai

A bonsai fák egy kis nyugalmat adnak otthonának, nemcsak a zen megjelenésük miatt, hanem azért is, mert nagyon kevés gondozásra van szükségük. Ezeknek az apró fáknak csak akkor adjon vizet, amikor a földjük kezd kiszáradni, de mindig egy centiméteres mélységig ellenőrizze a föld állapotát. Mivel a földnek a megfelelő tápanyagokkal is rendelkeznie kell a bonsai fák megfelelő növekedéséhez, mindig ügyeljen arra, hogy speciális, számukra összeállított virágföldet használjon. A növekedési időszakban is biztosítsa a tápanyagokat, hogy megfelelően fejlődhessenek. Rendszeresen ültesse át őket, hogy megakadályozza a gyökerek cserépbe kötését. Nem utolsósorban pedig élvezze ki ezeknek a vidám kis fácskáknak a szépségét, hiszen semmi sem pihentetőbb, mint egy bonsai fa mellett ülve meditálni egy fárasztó és nehéz munkanap után.

 

 

Légtisztító növények

Légtisztító növények

Szobanövény: Légtisztító növények

A légtisztító növények a jelenlegi botanikus trend alapvető alkotói, amelyek az Ön életminőségén is javítanak! Ezek a különleges szobanövények kivonják otthona levegőjéből a káros anyagokat, és egészséges oxigént termelnek. Ezen kívül hozzájárulnak a megfelelő páratartalom fenntartásához. Ez azt jelenti, hogy ezek a növények hosszú távon jót tesznek az Ön egészségének és még a koncentrációt is elősegítik. A kínálatunkban szereplő legnépszerűbb légtisztító növények a Spathiphyllum (Vitorlavirág), a Nephrolepis (Szobapáfrány) és a Hedera (Közönséges borostyán). A Borostyánt beltéri növényként és kerti növényként egyaránt tarthatja.

Spathiphyllum

A Spathiphyllum (Vitorlavirág) nagyon népszerű selymes, zöld leveleinek és díszes fehér virágainak (murvaleveleinek) köszönhetően. Dél-Amerika trópusi erdeiből származik, gondozása egyszerű és komoly légtisztító hatással büszkélkedhet. Ennek a szobanövénynek a levelei lekonyulnak, ha a növény nem jut elég nedvességhez, de az öntözést követő néhány órán belül újból magukhoz térnek! A Spathiphyllum a világos, de nem közvetlen napsütésben bővelkedő helyeket kedveli.

Nephrolepis

Második légtisztító növényünk, a Nephrolepis (Szobapáfrány) gyönyörű leveleiről ismerhető fel. A páfrány számos különböző faja megtalálható a Földön a növény devon kori (400-350 millió évvel ezelőtti) megjelenése óta. A Nephrolepis a világ számos pontján megtalálható a trópusi esőerdőkben. A növény nagyon jól érzi magát bármilyen helyen, ahol nem kap túl sok napfényt. Ez a bokorszerű páfrányfajta tollszerű leveleivel otthona egyik leghatékonyabb légtisztító növényévé válhat.

Hedera

A légtisztító növények igazi örökzöld tagja a Hedera (borostyán). A Borostyán számos méretben és színben megtalálható. Levelei lehetnek akár erőteljes zöld színűek, akár színes és márvány hatásúak. Ez a légtisztító növény természetes élőhelyén, Ázsiában, Európában és Észak-Afrikában a sziklákon és fákon nő. A Hedera magassága akár a 25–30 métert is elérheti. A Hedera tartható kúszónövényként egy „zöld” falon, beltéren, vagy akár csüngő növényként is a kertben, vagy a teraszon. A Hedera a hűvös, világos, de a közvetlen napfénytől védett helyeket kedveli. A világosabb leveleknek több, a sötétzöldebb leveleknek kevesebb fényre van szüksége. Kültéren a Hedera tökéletesen növekszik egy kerítésen vagy egy üres falon. A növény megtapad a támasztékául szolgáló szerkezeten, és addig növekszik, amíg olyan hely áll rendelkezésére, amibe „kapaszkodhat”. A Hedera ezt követően virágzásnak indul.

 

 A NASA kutatja a „légtisztító növényeket

A NASA Clean Air Study levegőtisztasággal kapcsolatos kutatása számos légtisztító növényt vizsgált. A NASA javaslata szerint 10 négyzetméterenként legalább egy szobanövényre (15–20 cm-es cserépmérettel) van szükség a kívánt hatás eléréséhez. A virágföld mennyisége szintén fontos szempont, mert a földben lévő mikroorganizmusok elszívják a levegőben található szennyező részecskéket. A légtisztító növények alkalmazása nem csak otthonunkban, hanem az irodában és az iskolai osztálytermekben is javasolt.

Vessen egy pillantást légtisztító növényeink széles választékára