Tanácsok & inspirációk, 4. oldal

Néhány ok, amiért a növények nem hiányozhatnak az irodából

Néhány ok, amiért a növények nem hiányozhatnak az irodából

Sok időt tölt az irodájában, vagy akár többet van ott, mint otthon?

Bár az évek során sokaknak adatott meg a lehetőség, hogy otthonról dolgozzanak, sokan mégis jobban szeretik az irodát, ahol a családi élet esetleges zavaró tényezői nem akadályozhatják a munkát. Miután azonban hosszabb időt töltött az otthoni irodájában, adja magát a kérdés, hogy vajon egy hagyományos iroda a megfelelő az Ön számára, vagy inkább egy környezetbarát, a zöldre összpontosító irodában érezné-e jobban magát! 

A hagyományos irodai környezet hozzájárulhat a korai mentális fáradtsághoz, sőt fel is erősítheti azt. Az agyunk úgy érezheti, hogy az ingerek és követelmények sokasága túlterheli, mind tudatosan (a kollégák és a munkaterhelés miatt), mind pedig tudat alatt (a zsúfolt és mesterséges környezet által). A legtöbb iroda alapvetően nem áll összhangban a természettel, ráadásul minimális hozzáférést enged a természetes fényhez vagy a friss levegőhöz, bővelkedik azonban kékes neonfényben és a technikai eszközök által kibocsájtott zajban. Az ilyen környezet kimeríti a tartalékainkat, nem segít sem fókuszálni, sem koncentrálni, így sokkal inkább hajlamossá tesz bennünket a szellemi fáradtságra.

A kutatások azonban azt igazolják, hogy ha növényekkel és általában némi zölddel vesszük körül magunkat a munkahelyünkön, akkor produktívabbak és hatékonyabbak lehetünk. Nem is annyira arról van szó, hogy a növények stimulálnának bennünket, hanem inkább arról, hogy lehetővé teszik számunkra a megújulást, a szellemi regenerálódást és a tisztább gondolkodást. Ha tehát szüksége van egy kis nyugalomra a munkájához, de nincs egy év szabadsága, hogy kipihenje magát és regenerálódjon, a növények mindenképpen segíthetnek!

 

Az irodába alkalmas növényeket itt találja.

 

A munkahelyi növények másik nagy előnye a levegőtisztítás. A fotoszintézis folyamán a növények levelein található apró pórusok lehetővé teszik számukra, hogy szén-dioxidot vegyenek fel a levegőből és oxigént bocsássanak ki. Ugyanezzel az eljárással a nem kívánatos szennyező anyagok kiszűrhetők a beltéri környezet levegőjéből, így a levegő friss, egészséges és tiszta maradhat.  Az irodai növények vízgőzt is kibocsátanak, ami párásítja a levegőt, enyhíti a fejfájást és javítja a koncentrációt. A tisztább, egészségesebb levegő egészségesebb irodát és lényegesen kevesebb betegszabadságot jelent, amint azt összehasonlító kutatások kimutatták. 

Bizonyára egyetérthetünk abban, hogy egy olyan környezetben, ahol nagyobb a növénysűrűség, az alkalmazottak pozitívabbak lesznek és nagyobb elégedettséggel végzik a munkájukat. A növények bizonyítottan képesek csökkenteni a szervezet stresszre adott válaszreakcióját (különösen a kortizolhormont), ami egy újabb jó ok arra, hogy zöld növényekkel töltsük meg az irodát. A mai rohanó időkben az emberek komoly, napi szintű stressznek vannak kitéve, és különböző problémákkal kell megküzdeniük. Az Amerikai Orvosi Szövetség által végzett kutatások a krónikus betegségek közül a munkaképtelenség leggyakoribb okaként a stresszel összefüggő betegségeket sorolják fel. A növények ellenállóbbá tehetnek bennünket a stresszel szemben, és lehetővé tehetik, hogy gyorsabban feldolgozzuk a bennünket ért streszt. 

Az irodai növények másik nagy előnye, hogy segíthetnek a kollégákat közösséggé formálni, különösen, ha a növények gondozása közös érdeklődési köreik közé tartozik! A jobb közösség integrált kollégákat jelent, akik jobban érzik magukat a munkahelyükön, mindez pedig jobb munkamorált is eredményezhet.

 

Az irodába alkalmas növényeket itt találja.

Természetes módon szaporodó, elvadítható virághagymák és növények

Természetes módon szaporodó, elvadítható virághagymák és növények

Ki ne szeretné a virághagymákat? Gyönyörködjön Ön is élénk színeikben és fenséges illatukban tavasszal. Virághagymákat ültetni egyszerű. Van, aki egyszer elülteti, és évről-évre hagyja őket újból kihajtani. Ha Ön is ezt szeretné, akkor bizonyára természetes módon szaporodó, elvadítható virághagymákat keres. Itt elolvashat mindent, amit ezekről a pompás, színes virágokról tudni érdemes.

 

Mit értünk természetes módon szaporodó hagymák alatt?

A természetes módon szaporodó, vagy elvadítható hagymák olyan virághagymák vagy gumók, amelyek évről évre maguktól szaporodnak és így egyre több virágot hoznak. Vagyis virágzás után minden évben a talajban hagyhatja őket. A következő évben több kisebb hagyma vagy gumó nő a szülőhagyma mellett, így több virág fejlődhet az eredeti hagyma helyén. A természetes módon szaporodó virághagymák gyakran apró virágú hagymák. Ilyen a hóvirág, a gyöngyike, a tulipán vagy a nárcisz különböző változatai.

A természetes módon szaporodó virághagymákat Hollandiában „stins” növényeknek is nevezik. Az elnevezés a valaha híres frízföldi erődítmények, illetve villák elnevezéséből ered, és az elvadítható hagymák és gumók, valamint gazdag múltú évelők gyűjtőneve. Ezek a virágos növények státuszszimbólumnak számítottak, mert eredetileg csak a vidéki erődítmények és kastélyok kertjeibe ültették őket. Napjainkban ezek a növények Európa-szerte megtalálhatók.

 

 Hogyan ültessen természetes módon szaporodó, elvadítható virághagymákat?

A természetes módon szaporodó, elvadítható hagymákat is az évelő hagymákhoz hasonlóan kell elültetni. A természetes módon szaporodó hagymák azonban több helyet igényelnek, hogy kibontakozhassanak. Minden kertben akad olyan hely, ahol a virághagymák vagy növények szabadon, természetes módon szaporodhatnak. Hagyjon a természetes módon szaporodó növényeknek kellő teret a terjeszkedéshez.

Először is keressen egy olyan helyet, ahol a virághagyma vagy gumó zavartalanul fejlődhet. Ültesse a hagymákat ágyásonként az évelők közé, vagy a fű közé. Ne nyírja le a füvet, amíg a virág talaj feletti része nem hervadt el teljesen. Ideális esetben ez a virághagyma virágzási idejét követő 6-8 hét.  

A természetes módon szaporodó virághagymákat ősszel, lehetőleg szeptember végén vagy október elején ültesse el. A virághagymák többsége már februárban virágozni kezd, de ez természetesen az elültetett fajtától is függ. Ültetéskor tegye az alábbiakat:

  1. Ásson a hagyma háromszoros magasságának megfelelő lyukat.
  2. Tegye a hagymát vagy gumót a lyukba a csúcsos végével felfelé.
  3. Ezután töltse fel a lyukat friss virágfölddel, majd nyomkodja le óvatosan.
  4. Öntözze meg, és hagyja, hogy a természet tegye a dolgát.

 

 A természetes módon szaporodó virághagymák gondozása

Az első hagymák februárban bújnak elő a talajból. Kevés gondozást igényelnek. Szárazság idején egyszerűen locsolja meg őket kevés vízzel. Nem igényelnek külön tápanyagot, mert a virágok a hagymából táplálkoznak. A virágok néhány hétig vagy hónapig virágoznak, majd elszáradnak. Fontos, hogy ne zavarja meg a növényt a növekedési időszakban. Hagyja meg az (elsárgult) leveleket, mert a növénynek szüksége van rájuk. Ezek a levelek idővel maguktól elszáradnak. A hagymák és gumók ezután nyugalomban virágoznak egy ideig. Könnyen boldogulnak, és nem igényelnek gondoskodást.

Mivel a természetes módon történő szaporodáskor sok hagyma fejlődik, ezek a hagymák könnyen szaporíthatóak. A hagymák vagy gumók egy részét meglazítva óvatosan válassza szét a gyökérlabdát. Ezeket elültetheti valahol máshol a kertben, így még több virágban gyönyörködhet majd.

Tekintse meg tavaszi virághagyma kínálatunkat

Gondozási tanácsok a gyönyörű pázsitért

Természetes, hogy tavasszal és nyáron Ön is szép pázsitban szeretne gyönyörködni. Néhány dolgot azonban meg kell tennie annak érdekében, hogy a gyep ismét tökéletes formájában lehessen. Nagyszerű, hogy a család ismét a kertben tevékenykedik, és újra harmóniába kerül a természettel. Nincs is jobb annál, mint az egészséges, szép zöld pázsit, amelyen a gyerekek újra a szabadban játszhatnak. Mi néhány gondozási tanáccsal szeretnénk támogatni a szép zöld gyep megfelelő karbantartását. Így Ön még tovább élvezheti a zöld színeket kertjében.

Öntözőeszközök

Ha zöld pázsitról van szó, tagadhatatlan, hogy a kívánt eredmény elérésében az öntözésnek kulcsfontosságú szerepe van. Fontos, hogy ezt egész évben szem előtt tartsa. Kánikula idején gyakrabban kell locsolnia. Ez akár heti több alkalmat is jelenthet. Nedves időszakokban a gyep gyakran elegendő vizet szív magába az záporoknak köszönhetően. Ha pocsolyák jelennek meg a pázsiton, ellenőrizze, hogy megfelelő-e a vízelvezetés. Ha nem, akkor néhány helyen fúrjon lyukakat a pázsitba, hogy a víz megfelelően elfolyhasson.

Gyeplazítás

A gyeplazítás, más néven gyepszellőztetés célja, hogy a fű gyökerei megfelelően szellőzzhessenek és növekedjenek. Gyeplazítás során egy keményebb réteg kerti hulladékot (többnyire mohát) távolíthat el a gyepről. Ehhez használhat lombseprűt vagy gyeplazítót. A lombseprűt helyezze fogakkal lefelé a gyepre, majd mozgassa előre-hátra a talajon a moharéteg halomba gyűjtéséhez. Ne fejtsen ki túl nagy erőt, nehogy megsérüljenek a gyökerek. Ezt a műveletet évente egyszer – tavasszal vagy ősszel – végezze el. A gyeplazítás célja, hogy több helyet biztosítson a gyökereknek a növekedéshez és a szellőzéshez, egyúttal pedig gondoskodjon a megfelelő vízelvezetésről is.

A gyeplazítás mellett jó ötlet, ha egyúttal a gazt is eltávolítja. Ezt egész évben, folyamatosan végezheti, amint a gaz előbújik a földből. A gyomkiszedő segítségével ez a munka gyorsan és könnyen elvégezhető, ráadásul ha gyomkiszedőt használ, nem kell térdre ereszkednie vagy ásnia.

Vetés

 

Előfordulhat, hogy a pázsit egyes területei csupasszá válnak, vagy más területekhez képest rosszabbul néznek ki. Ebben az esetben ideje egy kis helyreállítási munkát végeznie. Vesse be a csupasz vagy barna foltokat fűmaggal, így a csupasz foltok néhány héten belül eltűnnek. A magok megfelelő csírázása érdekében óvatosan haladjon át a frissen bevetett területen egy gyephengerrel, de közben ügyeljen a többi fűre. Ezt követően bőségesen öntözze meg a területet, és pár héten belül tökéletes gyepszőnyegben gyönyörködhet!

Trágyázás

Más növényekhez hasonlóan a pázsitnak is szüksége van táplálékra, azaz trágyára! A trágyázásnak három fontos időszaka van. Először márciusban/áprilisban, amikor a fű a téli hónapok után újból növekedésnek indul. Majd júniusban vagy júliusban, hogy a fű a forró nyári hónapokban is erős és egészséges maradhasson. Végül pedig szeptemberben vagy októberben, hogy felkészítse a füvet a télre. Jobb, ha organikus trágyát használ a trágyázáshoz. Ez nemcsak a fű növekedése, hanem a talaj szerkezete és az ott élő mikroorganizmusok szempontjából is előnyösebb!

Fűnyírás

Ha a fű már magasra nőtt – eljött a fűnyírás ideje! Főként a nyári hónapokban (május és október között), nagyjából hetente egyszer kell majd füvet nyírnia, hogy a pázsit rendezett maradjon. Természetesen eldöntheti, hogy milyen rövidre szeretné nyírni a füvet. Általában a fűszálak mintegy felét szokás eltávolítani, legfeljebb 5 cm-es magasságig. Ha nagyon meleg van, azt javasoljuk, hogy hagyja egy kicsit tovább nőni a füvet. Lehetőleg mindig más irányba nyírja füvet, hogy a fűszálak ne mindig ugyanabba az irányba nézzenek. Tegye még rendezettebbé a füvet azáltal, hogy fűnyíróval a nem megközelíthető széleken gyepszélvágót vagy fűnyíró ollót használ.

További tippek:

  1. Szórjon némi meszet a pázsitra. A mész fokozza a talaj savasságát, így lehetővé teszi a fű számára, hogy könnyebben vegye fel a talajban található tápanyagokat. Általában tavasszal szokás meszet szórni. A terítendő mész mennyisége az adott talaj savasságától függ. Egy vizsgálat segítségével könnyedén kiderítheti a talaj pH-értékét.
  2. Mindig tiszta, éles kerti eszközöket használjon fűnyíráshoz vagy gyeplazításhoz. Ezáltal megakadályozhatja, hogy kórokozók jussanak a talajba.
  3. Betegségek vagy kártevők támadták meg a pázsitot? Ezek általában azonnal kezelhetőek természetes növényvédő szerekkel.
  4. Ne hagyjon tárgyakat vagy eszközöket több napon át a pázsit ugyanazon pontján heverni, mert ettől kilapulhat a fű, majd a gyepen csupasz vagy száraz foltok alakulhatnak ki.
Hozza létre saját, tökéletes kertjét!

Hozza létre saját, tökéletes kertjét!

Nem szakmabeli, de a kedvenc időtöltése, hogy egész nap a kertben tevékenykedik? Akkor bizonyára élvezni fogja saját kertjének újratervezését vagy egy új kert kialakítását. Az is előfordulhat, hogy kedve támad meglévő kertje teljeskörű átalakításához. Mi szívesen segítünk mindebben. Szerezzen be néhány csodaszép növényt és virágot, és kezdjen hozzá új vagy megújuló kertje kialakításához. Alább minden fontos tudnivalót elolvashat.

A kerti munkák első lépései

Amint előbújnak a nap első sugarai, mindenki azonnal kiszabadul a kertbe. Eljött tehát az ideje, hogy az egész kertet előkészítse a tavaszra és a nyárra. Először is végezzen némi nagytakarítást. Vannak még egynyári növények és virághagymák a kertben? Akkor először ezeket szedje ki a földből. Itt mindent elolvashat azzal kapcsolatban, hogyan készítse fel kertjét az ültetésre. Megtisztította a kertjét? Akkor ideje nekigyürkőzni a munkának!

Kerttervezés

Mielőtt elkezdené az ültetést a kertben, érdemes lehet felvázolni egy tervet, hogy mit hova szeretne ültetni. Jó tudni, mennyi hellyel rendelkezik, és hogyan szeretné betölteni, illetve szeretne-e gyeptakarót. Ezt követően döntse el, hogyan osztaná el a növényeket, fákat és/vagy virágokat. Ezt hívjuk kerttervezésnek. A kerttervezés segít Önnek abban, hogy be tudja szerezni mindazt, amire a kertjéhez szüksége lehet. Kerti terve alapján mindent beszerezhet, amire csak szüksége van. A tőlünk választott termékeket gyorsan, kényelmesen házhoz szállítjuk Önnek.

Fák, cserjék és évelők ültetése

A fák, cserjék és évelők adják a kert szívét-lelkét. Több éven át ékesítik a kertet bájos színeikkel és formáikkal, tehát a kert hangsúlyos részének tekintendők. Válassza ki kedvenc fáit, cserjéit és évelőit, és helyezze őket a kert kiemelt pontjaira. Mivel egyre több fát, cserjét és évelőt már cserepekben is nevelnek, ezek akár egész évben ültethetők egészen addig, amíg a talaj nem fagyos, ez ugyanis megölheti a gyökereket. Azok a növények, amelyek szabad földben növekszenek, a nyugalmi időszakban emelhetők ki a földből, majd október és március között ültethetők el. Ez különösen a nagy méretű fákra és sövényekre vonatkozik.

Az alábbi lépéseket kövesse, amikor fákat, cserjéket és évelőket ültet:

  1. Ásson egy a gyökérlabdánál nagyobb gödröt a növény számára kijelölt helyen. A talajt mindenképpen lazítsa fel a gödör alján.
  2. A gödröt töltse fel félig új virágfölddel, hogy szórjon némi tápanyagot a talajba.
  3. Helyezze a gyökérgumót a gödörbe úgy, hogy a gyökérlabda felső része éppen a felszín alatt legyen. Megjegyzés: A talajfelszín fölött elültetett gyökérlabda könnyen kiszáradhat.
  4. Erősen nyomkodja le a talajt a gyökerek körül, hogy a gyökerek érintkezhessenek a talajjal.
  5. Bőségesen öntözze meg a növényt. Ez több szempontból is fontos. Először is, a víz kiszorítja a gyökerek körül keletkező levegőt a talajból. Másrészt a növénynek jólesik majd egy kis frissítő a „nagy utazás” után.

A virághagymák színt visznek kertjébe

Amikor el- vagy átrendezi a kertjét, ne hagyja figyelmen kívül azokat a virághagymákat, amelyek már a talajban vannak. Ön természetesen már ősszel elültette a tavasszal virágzó virághagymákat. Magától értetődik, hogy nyáron e tavaszi virágokon, a fákon, cserjéken és évelőkön túlmenően még több színre vágyik. Töltse fel tehát az ágyásszegélyek hézagjait nyáron virágzó virághagymákkal. Már a szegélyek is megteltek? Akkor a virághagymákat akár cserepekbe is elültetheti. A Horteka.hu oldalon találhat olyan virághagyma csomagokat, amelyek ágyásokba vagy akár virágcserepekbe is ültethetőek. Kertjének bájos színeket kölcsönözhet a nyárra. Szeretne még többet megtudni a különféle virághagymákról és arról, hogyan ültetheti el őket hatékonyan? Nézze meg weboldalunkon a virághagymákra vonatkozó oldalt.

Tipp: Egyes virághagymák tavasszal nyílnak, mások viszont nyáron, ezért mindig ügyeljen arra, hogy melyik típusú virághagymát vásárol.

Tegye kertjét teljessé

Válasszon kerti kiegészítőink közül kertje teljessé tételéhez. Szerezzen be például egy esővízgyűjtő hordót a kertbe így a száraz napokon is esővízzel öntözheti ágyásait, cserépbe ültetett virágait és a füvet. Széles választékot ajánlunk szolár lámpákból, melyek este még hangulatosabbá tehetik kertjét. Így mesés, új kertjében nemcsak nappal, de éjjel is sokáig gyönyörködhet majd.

Fedezze fel kerti növényeink széles választékát

Növényterápia a pihenéshez

Növényterápia a pihenéshez

Növényterápia a pihenéshez

A kék után a zöld a leggyakoribb szín a Földön. Azt eddig is tudtuk, hogy a zöld szín boldoggá tesz bennünket, de számos tanulmány alátámasztja, hogy a zöld szín valóban jót is tesz nekünk. A növények segítenek a pihenésben, szebbé teszik a környezetet, és az egészségre is érezhetően jótékony hatást gyakorolnak.

Tisztább levegő

Köztudott, hogy a növények fotoszintézis útján oxigénné alakítják a szén-dioxidot. Ezáltal megnövekszik a levegőben lévő oxigén mennyisége, ami megkönnyíti számunkra, hogy elegendő oxigént lélegezzünk be. A légtisztító növények emellett a levegőben található szennyező anyagokat is kiszűrik. Ide tartoznak a gázok és olyan egyéb káros anyagok, amelyek egy jól szigetelt házban rekedhetnek. A növények tisztábbá teszik a levegőt, így Ön egészségesebb levegőt szívhat be.

Koncentráció és hatékonyság

Tanulmányok kimutatták, hogy ha növény áll az asztalunkon, miközben dolgozunk, az nem csupán a koncentrációt növelheti, hanem akár 15%-kal fokozhatja a hatékonyságot is. Ez a kutatás azt is bebizonyította, hogy a növények akár 20%-kal is javíthatják a memóriát. Sokszor nehezére esik koncentrálnia munka közben? Gyakran elterelődik a figyelme, és elfelejt dolgokat? A növények segíthetnek abban, hogy hatékonyabban dolgozzon, ezért az irodában és otthon is érdemes a lehető legtöbb zöld növénnyel körülvennie magát.

Boldogító növények

Egy brit tanulmány 18 éven át követte nyomon emberek egy csoportjának életét, és arra a következtetésre jutott, hogy azok az emberek, akik zöld színnel vették körül magukat, boldogabbaknak bizonyultak. Ezek az emberek gyakran zöld környezetben éltek, vagy sok növényük volt. De tapasztalja meg Ön is a saját bőrén, hogy a kertészkedés vagy a szobanövények gondozása mekkora boldogságot jelenthet!

A fák és a növények segítik a pihenést

A fák csodálatos illata körülvesz bennünket, amikor egy erdőben sétálunk. Bizonyára szeret a szabadban lenni – élvezi a friss kinti levegőt és a csodás színeket. Úgy érzi, teljesen el tud lazulni. Ez az illatos fáknak is köszönhető. A fák fitoncidokat választanak ki a rovarok és a gombák elűzésére. A fitoncidok csökkenthetik a vérnyomást és a kortizolszintet. Tökéletesen képesek ellazítani az embert. Az örökzöld fáknak különösen erős ez a hatása. Érdemes fontolóra vennie, hogy fákat ültessen kertjébe.

A kertészkedés is pihentető tevékenység. Egy hosszú, megterhelő nap után, amikor nem minden alakult úgy, ahogy szerette volna, nincs annál jobb, mint a kertben pihenni és a növényeket gondozni. A kutatások azt igazolják, hogy az emberek boldognak érzik magukat, amikor azt látják, hogy munkájuk gyors eredményeket hoz. A kertben például ültetéskor vagy metszéskor láthat azonnali eredményeket. Próbálja ki Ön is!

A szobanövények javítják az alvásminőséget

Ha egy helyiségben nagyobb az oxigénmennyiség, jobban esik benne az alvás. Ezért érdemes légtisztító növényeket tartani a hálószobában. Néhány növény ráadásul különleges aromát is kibocsát, amitől még jobban alhat. Legyen körültekintő, amikor kiválasztja, hogy milyen növényt tesz a hálószobába, mivel vannak olyan növények is, amelyek éjszaka nem termelik, hanem elnyelik az oxigént.

Mindent összevetve elég nyilvánvaló, hogy a növények jótékony hatással bírnak. Úgyhogy rengeteg oka van, amiért érdemes növényeket tartani a házban, a kertben vagy az erkélyen. Örömmel segítünk megtalálni az Ön számára tökéletes növényeket. Tekintse meg szobanövényekből és kerti növényekből álló kínálatunkat, és javítson életminőségén már ma!

A növényei kedvéért bármit

A növényei kedvéért bármit

A szobanövényeknek rengeteg szeretetre és törődésre van szüksége. Egyesek valamivel több odafigyelést igényelnek, mint a többiek, de ezért is olyan élvezetes növényeket tartani! És éppen emiatt elengedhetetlenül fontos pontosan tudnia, hogyan gondozza szobanövényeit. A növények egészen biztosan meg fogják hálálni a nekik szentelt figyelmet. Sokkal erősebbek lesznek, és jóval hosszabb ideig gyönyörködhet majd bennük. Emellett a virágzó szobanövények egészségesebbé válnak, és tovább bontogatják majd virágaikat. Kövesse az alábbi egyszerű tippeket, hogy éjjel-nappal a lehető legtöbbet hozza ki a növényeiből.

Bízzon az érzékeiben

Amikor a szobanövényeiről gondoskodik, hívja segítségül az érzékeit. Ahogy az embereknek és az állatoknak, a növényeknek is megfelelő mennyiségű táplálékra és vízre van szüksége. A túl sok, illetve túl kevés víz viszont tönkreteheti a szobanövényeket, ezért pár naponta ellenőrizze a földjüket, hogy szükség van-e egyáltalán a locsolásra. Nyomja az ujját körülbelül 2 cm mélyen a virágföldbe, hogy felmérhesse a helyzetet. Ha a föld még kissé nyirkos, az általában azt jelenti, hogy egyelőre nincs szükség locsolásra. Az olyan szobanövények, mint a kaktuszok és a pozsgások, hosszabb ideig is jól megvannak víz nélkül. Amikor növényei megérkeznek az otthonába, kifejezetten fontos ellenőriznie, mennyire nedves a földjük – ennek pedig a tapintás a legjobb módja.

Apró kortyok és némi feltöltődés

Ideje meglocsolni a növényét? Általában az a legjobb, ha csak egy kis langyos vizet ad neki. A legtöbb szobanövénynek ez a kedvence. A trópusi növények pedig kifejezetten a langyos vizet szeretik a hideggel szemben. Ha túl hideg a víz, a növény gyökerei sokkot kaphatnak, és nem veszik fel a vizet. A növények általában már egy kis pohárnyi víztől is boldogabbak lesznek. Ha évente kétszer – a növekedési időszakban – extra tápoldatot is ad nekik, még egészségesebbek és élettel telibbek lesznek. A tápanyagot keverje a vízhez, és csak locsolja meg vele a növényt, ahogy máskor is.

Szubtrópusi éghajlat

Számos szobanövény trópusi fajta, ezért szereti a meleg, párás helyeket. Számukra létfontosságú az állandó hőmérséklet és az elegendő fény. Lehetőleg ne tegye őket a radiátor vagy nyitott ablak közelébe. Ha hetente egyszer vízzel permetezi a növények leveleit, az csodálatos módja annak, hogy boldoggá tegye őket. Permetezze meg a levelek fonákját is.

Tartsa tisztán növényeit

A portól elhanyagoltak tűnnek a növények, és természetesen a por nem is tesz jót nekik. Mindig távolítsa el az elszáradt leveleket, hogy a növény csak az egészséges levelek táplálására koncentrálhasson. A növények ezzel kapcsolatban egyébként gyakran súgnak majd Önnek. Az elhalt levelek sok növényen könnyen beazonosíthatók barna színük és száraz tapintásuk alapján. A sárga levelek általában túl sok vagy túl kevés vízre, illetve fényre utalnak. Mindig ellenőrizze a növény címkéjét a növényre szabott tanácsokért.

Tipp: Gyorsan felfrissítheti növényét, ha ad neki egy kellemes langyos zuhanyt. Így könnyedén eltávolíthatja a levelekről a por, ráadásul aznapra az öntözés kérdését is megoldotta.

Vessen egy pillantást szobanövényeink teljes választékára

A kúszónövények ültetése és gondozása

A kúszónövények ültetése és gondozása

A kúszónövényekkel úgy teheti szebbé kertjét, hogy közben nem vesz igénybe túl sok földterületet. Ezek a növények színt és változatosságot kölcsönöznek a külső falaknak, a kerítéseknek és pergoláknak. Először válassza ki a megfelelő helyet, mielőtt kiválasztaná az alkalmas növényeket. De tulajdonképpen hogyan kell elültetni a kúszónövényeket? Mi a fontos a kúszónövények gondozása kapcsán? Olvassa tovább és tudjon meg többet a kúszónövényekről.

Kúszónövény vagy futónövény?

Tudta, hogy a kúszónövények is tartást keresnek a falon vagy a kerítésen? Néhány kúszónövénynek kezdetben segítségre van szüksége, hogy megtalálja a felfelé vezető utat. Ezek a futónövényeknek. A futónövényekre jó példa a futórózsa. A futónövények nem tudnak saját maguk megkapaszkodni, azért állványra, támaszra vagy ívre van szükségük ahhoz, hogy a megfelelő irányba haladhassanak. A támasztéknak köszönhetően akár az új hajtások növekedése is irányíthatóvá válik. Így az Ön kezében marad az irányítás.

A kúszónövények ezzel szemben saját maguk kapaszkodnak a falakra, kerítésekre vagy egy pergolára. A Borostyán például a kapaszkodógyökereit használja a felfelé kúszáshoz. A kapaszkodógyökereknek köszönhetően a borostyán rátapad a falra, kerítésre vagy pergolára. Ezek a gyökerek elég erősek ahhoz, hogy a szélnek is ellenálljanak. A Borostyán télálló növény, ennek ellenére nagyon jól viseli a napot is, így több éven át is gyönyörködhet benne. Egy másik közismert kúszónövény a Kerti iszalag (Clematis), amely csavarodó levélnyelével kapaszkodik felfelé. Ha falra szeretné felfuttatni virágzó kúszónövényét, akkor a növénynek támasztékra lesz szüksége. Szeretné a Nagyvirágú klematiszt egy pergolára felfuttatni? Akkor vonja be kerti textillel a pergola oszlopait. Az iszalag könnyedén feltekeredik a textilre, hogy felfelé jusson.

Hogyan ültesse el a kúszónövényeket?

Most már tudja, hogy nagy különbség van a kúszó- és futónövények kapaszkodó képességében. Ezért minden ültetés előtt válassza ki a megfelelő helyet az adott növény számára. Ezt követően  kezdődhet is az ültetés. Alább megismerkedhet az egyes lépésekkel:

  1. Találja meg kúszó- vagy futónövényei számára az optimális helyet. Ennek során vegye figyelembe a megfelelő futtatóanyagot és azt a napfényszükségletet, amelyre a növénynek az optimális növekedéshez szüksége van. A Borostyán például nem futtatható vakolt falra.
  2. Rögzítse a rögzítőelemet a kerítésre, a falra vagy a pergolára. A futónövényeknél és néhány kúszónövénynél a rögzítőelem nélkülözhetetlen a növény optimális növekedéséhez. Ügyeljen arra, hogy a rögzítőelem megfelelően legyen rögzítve.
  3. Ásson egy kb. 20 – 25 centiméter mély lyukat a rögzítőelem számára.
  4. Gondoskodjon arról, hogy a növény földlabdája megfelelően nedves legyen és helyezze a gödörbe úgy, hogy megfelelő magasságban legyen, majd állítsa kissé ferdén a rögzítőelemhez képest. A növény pontos elültetéséről tájékozódjon a weboldalunk megfelelő termékinformációjánál. Még a növény elültetése előtt tájékozódjon.
    Kúszónövények esetében például a gyökereket közvetlenül a felszín alá kell elültetni, míg más növényeknél a gyökerek több napfényt igényelnek.
  5. A gödör feltöltését követően friss virágfölddel vagy tápanyag hozzáadásával javítsa a föld minőségét. Válassza le az indát a tőről. Azoknál a kúszónövényeknél, amelyek több segítséget igényelnek a kapaszkodáshoz, illetve a futónövények esetében, a növény indáját helyezze a rögzítőelemre.
  6. Ezt követően öntözze meg a növényt.

Jó tudni: Előfordulhat, hogy a kúszónövényt árnyékos helyre kell ültetni, de a gyökereinek mégis napfényre van szüksége. A pontos eljárást az adott növény termékinformációja tartalmazza.

Hogyan gondozza a kúszónövényeket?

Most, hogy kiültette a kiválasztott kúszónövényt a földbe, természetesen azt szeretné, hogy optimálisan növekedjen és a megfelelő irányba nőjön. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a kúszónövényeket megfelelő módon figyelemmel kísérje. Szeretné, hogy a kúszónövénye csak felfelé nőjön? Akkor vágja el a vízszintes hajtásokat és kösse fel a függőleges hajtásokat.

Ezen kívül még az is nagyon fontos, hogy a kúszónövényeket rendszeresen megmetssze. Egyes kúszónövények addig nőnek, amíg már nincs mire támaszkodniuk. Ilyenkor a kerítésről előrefelé nőhetnek. A kúszónövények metszésének alkalmas időszaka kora tavaszra esik.

Tekintse meg kúszónövény-kínálatunkat

 

Rózsák ültetése és gondozása

Rózsák ültetése és gondozása

A nyáron nyíló rózsák romantikus pihenőhellyé varázsolják kertjét. Hozza létre rózsák alkotta édenkertjét úgy, hogy különféle fajtájú és színű példányokat ültet egymás mellé. Íme néhány tipp rózsái ültetéséhez és gondozásához.

Első lépés: a tökéletes talaj

A rózsák kedvelik a humuszban gazdag, enyhén mésztartalmú talajt, amely elegendő oxigént enged át. A túl nedves vagy túl száraz talaj befolyással lehet rózsái fejlődésére. Mielőtt rózsákat ültetne, egy ásó segítségével forgassa át a talajt. Függetlenül attól, hogy milyen típusú a földje, ajánlatos egy nagy ültetőgödröt ásni, és azt kifejezetten rózsák számára készült, speciális rózsafölddel megtölteni. Ez a virágföld tartalmazza a rózsák számára szükséges tápanyagokat, és elősegíti a fejlődésüket. Ha mindent úgy szeretne csinálni, ahogy a nagykönyvben meg van írva, akkor tavasszal készítse elő a talajt, és dolgozzon bele trágyát. A nyomelemeket tartalmazó (alacsony nitrogéntartalmú, elegendő magnézium- és káliumtartalmú), jó minőségű trágyának köszönhetően rózsái mindig erősek és egészségesek lesznek, így amikor beköszönt az ősz, a talaj készen áll majd a rózsák ültetésére.

Rózsák ültetése

Rengeteg különféle rózsa létezik, és ezeket számos különböző módon ültetheti el. A futórózsákat mindig fal vagy pergola mellé kell ültetni, a szabadföldi rózsák viszont tökéletesen mutatnak ágyásnövényként. Az, hogy mennyi helyet kell kihagynia az egyes tövek között, szintén a különböző fajtáktól függ. A talajtakaró rózsákat, a bokorrózsákat és a nagyvirágú rózsákat 35–45 cm-re ültesse egymástól. A hagyományos rózsáknak 80–100 cm-es, a futórózsáknak pedig legalább 1–2 méteres távolságra van szükségük. Egy dologban azonban minden rózsa egyforma: imádják a napos, szellős helyeket. Íme néhány tipp a különféle rózsafajták ültetéséhez.  

Szabadföldi rózsák

A szabadföldi rózsákat október közepe és április vége között ültetheti el. Ha télen nem fagyos a talaj, a szabadföldi rózsákat a megszokott módon ültetheti el. Amennyiben hó borítja a talajt, nem ajánlott rózsát ültetni, mivel ilyenkor károsodhatnak a gyökerek. Az ősz a legalkalmasabb időszak a rózsák ültetésére, mert akkor előttük áll az egész tél, hogy gyökeret verjenek, hogy aztán tavasszal gyönyörűan virágozhassanak.

Mire megérkeznek a megrendelt növényei, előfordulhat, hogy a gyökerek egy kicsit kiszáradtak, ezért helyezze rózsáit egy vödör langyos vízbe egy éjszakára, mielőtt elültetné őket. Válasszon egy napsütéses helyet, ahová el szeretné ültetni rózsáit. A többi szabadföldi rózsával ellentétben csak a talajtakaró rózsák tudnak félárnyékban vagy akár teljes árnyékban növekedni. Vegye figyelembe azt is, hogy milyen egyéb növények találhatóak még az ágyásban. A fák gyökerei pl. rengeteg vizet és tápanyagot vonhatnak ki a talajból, ezekre azonban a rózsának is szüksége van. Az ültetés megkezdése előtt ássa fel a talajt. Az ültetőgödörnek elég mélynek és elég szélesnek kell lennie ahhoz, hogy a gyökereket azok meggörbülése nélkül a talajba helyezhesse. Helyezze el a rózsát úgy, hogy a gyökerei a megfelelő mélységbe kerüljenek – az ezzel kapcsolatos információkat a növény címkéjén találja. A vastagabb rész, amelyből az ágak kinőnek, a talaj alatt 3–5 cm-re legyen. Óvatosan rázza meg a rózsát, hogy a gyökerek közötti összes rést kitöltse a virágföld. Erősen nyomja le a növény körül a virágföldet, és öntözze meg alaposan. Halmozzon egy kupac földet a rózsa töve köré. Ezt „feltöltésnek” hívják, és arra szolgál, hogy télen védelmet nyújtson a gyökereknek a faggyal szemben.

Rózsák műanyag növénytartóban

A műanyag növénytartóban árult rózsákat szinte az év bármely szakában elültetheti, a fagyos időszakok kivételével. Helyezze a rózsákat egy langyos vízzel teli vödörbe az ültetés előtt fél órával. Ásson egy nagy gödröt oda, ahova a növényt ültetni szeretné, és alaposan dolgozza el a földet. Vegye ki a rózsát a műanyag cserépből, és helyezze el a megfelelő magasságban:

  • A műanyag cserepekben nevelt rózsaoltványok oltási pontja (az a vastagabb rész, ahonnan az ágak kinőnek) érzékeny a fagyra. Ültetéskor ennek a pontnak körülbelül 3–5 cm-rel a talaj alatt kell lennie. Töltse fel az ültetőgödröt feljavított földdel, erősen nyomja le a növény körül a földet, és öntözze meg bőségesen. Az oltási pont védelme érdekében halmozzon földet a rózsa töve köré.
  • A műanyag cserepekben nevelt rózsadugványok nincsenek oltva, ezért nincs oltási pontjuk sem. Győződjön meg róla, hogy gyökérlabdájuk teteje éppen a talajfelszín alatt van. Javítsa fel a földet, és használja az ültetőgödör feltöltéséhez. Erősen nyomkodja le a növény körül a földet, és öntözze meg bőségesen.

Futórózsák

A futórózsákban az a legjobb, hogy lényegében bárhol elültetheti őket. Szeretnek felkúszni a régi sövényekre és kerítésekre, és a nem túl szép látványt nyújtó falakat is könnyedén szemet gyönyörködtető virágtengerré varázsolják. Fontos, hogy a futórózsákat megfelelően védje a széltől, ezért olyan helyet válasszon nekik, amely nem túl huzatos.

Rózsa a fal mellett

Szinte bármilyen fal alkalmas arra, hogy rózsát futtasson fel rá. Csak az olyan falakat kerülje, amelyek nagyon védettek vagy déli fekvésűek. A délre néző falak túlzottan felmelegedhetnek, ami a rózsa kiszáradását okozhatja. Ha fal mellé szeretne futórózsát ültetni:

  1. Rögzítsen egy futtatásra alkalmas vázszerkezetet a falon. Hagyjon 2 cm-t a rács és a fal között, ahol szabadon áramolhat a levegő.
  2. Ültesse el a rózsákat kb. 30 cm távolságra a faltól — ha ennél közelebb ülteti őket a falhoz, a talaj túlzottan száraz lesz.
  3. Válasszon ki négy vagy öt fő ágat, amelyeknél fogva a rózsát a rudakhoz kötheti.
  4. Bőségesen öntözze meg rózsát.

Rózsa egy pergola vagy egy oszlop mentén

A rózsák fal helyett pergolára is felfuttathatók. A pergola mindkét oldalán ültessen el néhány rózsatövet, így a pergola mindkét oldalán felfuthatnak. A pergola mentén megfelelően elhelyezett rózsák egy éven belül látványos eredményt hoznak. Három éven belül elérhető a végső cél: egy színpompás, kétoldalról összeérő rózsatető.

Rózsák ültetése cserépbe

Elvileg bármilyen rózsát elültethet akár egy mutatós virágládában is. Az évelőktől eltérően a rózsagyökerek nem oldalirányban terjeszkednek, hanem mélyre nőnek. Amint a gyökereik elérik a cserép alját, a növények nem nőnek tovább, ezért mindig ügyeljen arra, hogy jó nagy cserepet válasszon, és a cserép mérete mindig összhangban legyen a rózsák növekedésével. A 80 cm-nél nagyobbra nem növő rózsa a legalkalmasabb arra, hogy cserépbe ültesse. Figyelem! A cserépbe ültetett rózsának (még) több vízre van szüksége!

Íme néhány hasznos tipp a megfelelő vízellátás egyszerű biztosítására:

  • Válasszon vízelvezető nyílásokkal ellátott cserepet.
  • Helyezzen egy réteg cseréptörmeléket vagy agyaggranulátumot a cserép aljára.
  • Szórjon rá egy réteg rózsákhoz ajánlott, speciális virágföldet.
  • Ügyeljen rá, hogy az oltási pontot (a szárak és a gyökér találkozási pontja) is befedje rózsákhoz ajánlott, speciális virágfölddel, így megakadályozhatja a növény fagykárosodását.
  • Töltse fel az ültetőgödör többi részét is, és nyomkodja le erősen a földet.
  • Bőségesen öntözze meg a frissen elültetett rózsát!

A rózsa gondozása

A rózsa szereti a vízfürdőt. Általában elegendő vízhez jutnak az esőzésekkor, de száraz időszakok alatt nem árt, ha még több vizet ad nekik. A rózsának emellett rengeteg tápanyagra van szüksége, mert igen gyorsan nőnek. Április és július között érdemes kb. háromhetente rózsákhoz ajánlott trágyát adni nekik. Azért is érdemes kipróbálnia a rózsákhoz ajánlott trágyát, hogy elősegítse a rózsa virágzását.

Emellett minden nyáron metssze meg a rózsát, miután elvirágzott. Vágja le az elszáradt virágokat és leveleket, hogy a növény minden energiáját az új virágokra fordíthassa. A rózsafajták metszése mindegyik fajtánál máshogy történik.

Böngésszen rózsáink széles kínálatából

Mely virághagymák alkalmasak a beltéri tartásra?

Mely virághagymák alkalmasak a beltéri tartásra?

Sok virághagyma beltéren, egy cserépben is hoz virágot. A cserepes virághagymák olyan tavaszi virághagymák, amelyek úgynevezett mesterséges télen estek át. A csemetekertben több héten keresztül téli hőmérsékleten tartották őket (például egy nagy hűtőkamrában). Ennek eredményeként a hagymák általában korábban hajtanak ki, és a házban egy dekoratív cserépben tarthatók. A jól ismert beltéri virághagymák közé tartozik a lenyűgöző amarillisz, az illatos jácint és a szárazon virágzó kikerics. De tulipánt és nárciszt is ültethet cserépbe. Válassza ki kedvenc virágait és színeit!

Hogyan gondoskodjon a beltéri virághagymákról?

A virághagymák beltéri nevelésének többféle módja létezik. Számos virághagymatípust vásárolhat cserépben. Ezek a hagymák dekoratív cserépben kaphatók, és már megtapasztalták a „telet”. Megjegyzés: Ne helyezze őket túl meleg helyre, például az ablak elé vagy a fűtés közelébe. Néhány héten belül gyönyörű asztali csokor lesz a jutalma. A virágcserépbe ültetett hagymák mellett választhat még a viasszal bevont virághagymák, a szárazon virágzó virághagymák és a vízben hajtatott virághagymák közül.

Az amarillisz és a kikerics szárazon virágzó hagymák. Gyönyörű virágokat hoznak, anélkül, hogy vízre vagy talajra lenne szükségük. Helyezze a kikericsgumót egy edénybe vagy vázába világos helyre. Díszes virágai hamarosan megjelennek! A virágzás után a gumó kültéren is elültethető, ahol szaporodni is képes. Ez azt jelenti, hogy jövőre még több virágot hoz majd. Az amarillisz száraz hagymaként is könnyen hoz virágot a nappaliban. Az amarilliszhagymában annyi életerő rejlik, hogy víz és talaj nélkül is képes virágozni! Tegye az amarilliszhagymát egy napra egy vödör vízbe, majd helyezze egy gyönyörű dekoratív tálra.

A jácint és az amarillisz vízben is hajtatható. Miután átvette a jácintot, tegye egy vízzel teli üvegbe. Ellenőrizze, hogy a hagyma éppen a víz fölött legyen, de ne érjen közvetlenül a vízbe. Ezután helyezze az üveget a jácinthagymával egy sötét, körülbelül 10-12 °C-os szobába, például az alagsorba. Egy idő múlva a gyökerek jelentősen megnőnek, és a hagyma csúcsán megjelenik a rügy. Ha a rügy körülbelül 4 cm hosszú, vigye a jácintot egy világos és viszonylag hűvös helyiségbe. Ne vigye a jácintot a meleg nappaliba, amíg a rügy teljesen ki nem nőtt a hagymából. Körülbelül három hét múlva türelme elnyeri méltó jutalmát az első virágok képében! Az amarillisz vízben való hajtatása még ennél is könnyebb. Helyezze az amarilliszhagymát egy speciális amarilliszüvegbe úgy, hogy a hagyma éppen a víz fölött legyen. Helyezze el az amarilliszt a nappaliban egy világos és meleg helyen. Tartsa a vizet körülbelül azonos szinten, és ha zavarossá válik, cserélje ki.

A megvásárolt virághagymákat saját maga szeretné cserépbe ültetni? Imitáljon az így elültetett hagymásoknak téli időszakot. Először ültesse a hagymákat friss virágföldet tartalmazó virágcserépbe. Győződjön meg arról, hogy vannak-e lyukak a cserépen, amelyek lehetővé teszik, hogy a felesleges víz elfolyhasson. Helyezze a cserepet 8 Celsius fok alatti hőmérsékletű hűvös helyre, például a hűtőszekrénybe. Megjegyzés: A virághagymák elég jól tűrik a fagyos hideget, de nem rajonganak érte. A hagymák védelme érdekében fedje le az edényt műanyag fóliával. Szúrjon bele lyukakat, hogy a hagymák elég levegőhöz jussanak. A nagy virághagymáknak, például a tulipánhagymáknak körülbelül 10 hét hideg kell. A kisebb hagymáknak, például a krókusznak, kevesebb időt kell a hűtőben tölteniük. Ezután távolítsa el a műanyag fóliát a cserépről, és helyezze a virágcserepet világos helyre. Ne tűzzön a hagymákra a nap, mert akkor túlzottan felmelegedhetnek.

A beltéri virághagymák gondozása

A virághagymák virágzását meglepően könnyű elérni. Azt szeretné pl., hogy a virágok új év körül nyíljanak? Akkor november közepén ültesse el a virághagymákat (beltéri virághagymák) virágföldbe, vagy helyezze őket vízbe. A virágzás időtartama attól függ, mikor helyezi el beltéren a virághagymákat. Ha a lehető legkésőbb hozza be őket, akkor akár tavasz végéig is virágozhatnak. A cserepes virághagymák novembertől márciusig kaphatók. Amikor a cserépben elültetett hagymákat elhelyezi a meleg nappaliban, a vidám és illatos virághagymák szinte kipattannak a cserépből! Ezek a cserepes, erőltetett virágzású hagymák körülbelül két hétig virágoznak a szobában és hamisítatlan tavaszi hangulatot visznek otthonába. Ügyeljen arra, hogy a gyökérlabdájuk ne száradjon ki, ezért öntözze őket rendszeresen (de ne a hagymára locsolja a vizet). Nem lesz szüksége további tápanyagokra; a virághagyma már tartalmazza a számára szükséges táplálék nagy részét.

Januártól a cserepes virághagymákat a szabadban is elültetheti. Szépen mutatnak ágyásnövényként, virágcserépben vagy virágládákban is. Mivel a szabadban még mindig alacsony a hőmérséklet, ezek a virághagymák hetekig virágozhatnak. Micsoda látvány!

Már izgatottan várja a tavasszal hajtó virághagymákat? Tekintse meg virághagymáink teljes választékát!

Tekintse meg nyári hagymás növényeinket

 

A liliom gondozása

A liliom gondozása

 A Liliom (Lilium) gyönyörűen mutat a kertben, a teraszon vagy az erkélyen. Más kerti növényekkel szeretné kombinálni a liliomot a virágágyásban? Vagy inkább egy virágládában helyezné el? A kifejlett virágokat vágott virágként akár vázába is teheti. A liliom mindig jó választásnak bizonyul! A liliom gondozása egyszerű, és ez a növény garantáltan a legszebb virágokkal hálálja meg a törődést!

A liliom ültetése

A liliomok gondozása az ültetéssel kezdődik. Ezt a nyári virágzású virághagymát, azaz inkább gumót ősszel vagy tavasszal kell elültetni, és nyáron fog virágozni. A liliom gumóit szeptember és december között kell elültetni a talajba (amikor a föld még nem fagyos). Tavasszal a liliomgumókat egészen áprilisig bármikor elültetheti. A liliomgumókat úgy ültesse el, hogy a hegyes végük nézzen felfelé, és a virághagyma magasságához képest kétszer olyan mélyre helyezze őket a talajba, majd ültetés után azonnal öntözze meg a földet.

A liliom akkor is jól érzik magát, ha egy nagy virágcserépbe vagy ládába ültetve a teraszon vagy az erkélyen helyezi el őket. Ha cserépbe ültet virághagymákat és gumókat, mindig jó minőségű, friss virágföldet használjon. A virágföld természetes anyagok keverékéből álljon, legyen laza, és tartsa meg jól a nedvességet. Az ilyen virágföld tökéletes arra, hogy segítségével a virágcserépben fejlődő liliomok megerősödjenek és szépen virágozzanak. A cserépbe ültetett növényeket gyakrabban kell öntözni, mint a szabadföldben tartott példányokat.

A liliom öntözése

A liliom elültetése után a növénynek szüksége van egy alapos öntözésre. Ezáltal a virághagymák, illetve gumók megfelelő gyökeret ereszthetnek. Minél előbb fejlesztenek erős gyökereket, annál ellenállóbbak lesznek a virághagymák és gumók az őszi és téli hideggel szemben. Ügyeljen arra is, hogy a föld tavasszal mindig nyirkos legyen, de ne túl vizes. A liliom csupasz gumója ugyanis éppoly kevéssé tűri a szélsőséges szárazságot, mint a túl sok nedvességet. Csak akkor öntözze meg a liliomot, ha a földje érintésre száraz. A liliom a virágzási időszakban külön örül egy kis extra víznek.

A liliom trágyázása

A liliomnak ősszel jól jöhet még némi hagymásoknak ajánlott növényi tápszer is. Ezt pl. szerves trágyával biztosíthatja számukra. Ebben pontosan annyi tápanyag található, amely az erős virághagymák kifejlődéséhez és a bőséges virágzáshoz szükséges. A virághagymák főként a hagymából szívják fel a tápanyagot, ezért nem kell őket túl gyakran trágyázni. Ha szeretné átültetni a hagymákat/gumókat, akkor mindössze egyszer kell trágyáznia őket, amikor nyílni kezdenek, legközelebb pedig akkor, amikor elvirágoztak.

A liliombogár

A liliombogár hozzávetőlegesen hét milliméter hosszú. A jellegzetes piros hátú kártevő komoly károkat okozhat a liliom virágában és leveleiben. Amikor a liliom elérte a kb. 15 cm-es magasságot, a levélkárosító rovarokkal szembeni hatékony küzdelem érdekében kezelje őket 100%-ban természetes növényvédőszerrel. Ezek a termékek anélkül nyújtanak védelmet a liliomnak, hogy károsítanák a talajt.

Szeretne liliomot ültetni idén ősszel is? Akkor tekintse meg a Horteka liliomkínálatát. Inkább más típusú virághagymák érdeklik, vagy még nem döntötte el, hogy mit szeretne ültetni? Böngésszen a Horteka virághagymáinak gazdag kínálatában.

 

Tekintse meg Horteka teljes liliomkínálatát