Tanácsok & inspirációk, 3. oldal

Egy gyümölccsel és zöldséggel teli konyhakert

Egy gyümölccsel és zöldséggel teli konyhakert

Már gyakorlott a veteményeskert gondozásában? Vagy a zöldségtermesztés még teljesen új kalandot jelent Önnek? Mindig jó előre tudni, hogy hogyan hasznosíthatja majd a betakarított termést. Ha azonnal ízletes fogásokat szeretne készíteni belőlük, alakítsa ki saját konyhakertjét! Ez a típusú veteményeskert pont annyit terem, amennyire szüksége van, ezért nem marad felesleg, ami a fagyasztóba kerül. A konyhakertnek köszönhetően a legízletesebb és legfrissebb fogásokat teheti majd az asztalra. Az alábbi tippek segítenek majd Önnek a konyhakert beindításában.

Tervezze meg saját veteményeskertjét

Bizonyára Ön is tudja, hogy bárhol kialakíthat veteményeskertet, ráadásul többféleképpen. Akár a nagy méretű veteményeskertet választja, csak egy pár gyümölcstermő növényt tartana néhány nagyobb cserépben, vagy netán csak feszegetné kertje lehetőségeinek határait, egy veteményeskert mindig sok örömet tartogat. Különösen azért, mert így egész nyáron élvezheti az ínycsiklandó gyümölcsöket és zöldségeket. De nem kell feltétlenül mindent egyszerre leszüretelnie – kezdje első lépésben csupán egy konyhakert kialakításával. Tervezze meg veteményeskertjét úgy, hogy a gyümölcsök és zöldségek tovább maradhassanak a növényeken, és csak akkor szedje le, amikor éppen elfogyasztaná őket. Íme néhány tipp, hogyan alakíthatja veteményeskertjét gazdagon termő konyhakertté.

  • 1. tipp: Ne ültessen túl sokat ugyanabból a növényből; válasszon több, különféle gyümölcsöt és zöldséget. Például kijelölhet több ültetési területet is veteményeskertjében vagy egy nagyobb virágcserépben. Így nem marad felesleg, amelyet kénytelen lenne elajándékozni vagy elrakni.
  • 2. tipp: Ha ugyanazt a terményt kívánja több helyen is elültetni, akkor válasszon erre a célra különböző területeket. Például elültethet pár salátát kéthetente, hogy hosszabb ideig élvezhesse a friss saláta ízét.
  • 3. tipp: Mivel a veteményeskerteket általában teljesen leszüreteljük, mindig ültessen a növények helyére egy másik növénycsaládtól származó magokat. A termények ültetésenkénti cseréjével megelőzheti a betegségek, kártevők és gyomok megjelenését.

Mikor és hogyan szüretelhet?

Minden gyümölcs- és zöldségfélének saját ültetési és szüretelési időszaka van. Eltérő lehet a magok kihajtásának időtartama is, és természetesen az időjárás is nagyon fontos tényező. A melegebb idő azt jelenti, hogy a termények gyorsabban nőnek, és hamarabb szüretelhetők lesznek. Sok zöldségfajta esetén egyértelmű, hogy mikor szüretelhető. A cékla és a retek például azonnal szüretelhető, amint kidugta a fejét a földből. Más zöldségeknél a levelek színe és erőssége az árulkodó. Ha a levelek erősek, frissek és zöldek, akkor zöld az út a szürethez. Ne hagyja, hogy a föld felett növekvő zöldségek túl nagyra nőjenek, mert így elveszíthetik az ízüket. Szüretelheti őket, amint úgy látja, hogy elég nagyok a termések, és a színük is megfelelő. A gyümölcsök és gyökérnövények tökéletesek egy konyhakertbe. Ezeket akár hosszabb ideig is a növényen hagyhatja, így akkor szüretelheti le őket, amikor csak szeretné.

Ajánlott azonban a különböző terményeket különböző időben szüretelni. Egy konyhakert természetes módján alkalmas arra, hogy Ön akkor szüreteljen, amikor friss gyümölcsre és zöldségre vágyik. Előnye továbbá az is, hogy ha csupán pár termést és levelet szed le, azzal stimulálhatja a növények növekedését. Így akár az egész nyarat lédús szamóca és egészséges cukkini majszolásával töltheti. Ha leszüretel pár termést, a növény még többet növeszt majd a helyére. Szedje, vágja vagy metssze le a terméseket és a leveleket egy éles kerti szerszámmal reggel, amikor még nincs túl meleg. Éjszaka a növény új terméseket hoz majd egy teljes napi napfényadag után. A reggeli szürettel a sérüléseket is megelőzheti. Ezután már csak az a dolga, hogy élvezze munkája gyümölcsét!

Tekintse meg vetőmagjaink teljes kínálatát

Tekintse meg a gyümölcstermők választékát

Hogyan teheti hangulatosabbá teraszát?

Hogyan teheti hangulatosabbá teraszát?

A teraszokon vagy tetőteraszokon gyakran sok-sok járólap van, így nehezebb az újabb növények elhelyezése. Ha kis terasza van, akkor kreatív módon kell kihasználnia a teret. Több nagyobb virágcserép vagy kisebb ágyások hozzáadásával a terasz nagyobbnak tűnik. Merítsen ötletet az alábbi nagyszerű lehetőségekből, hogy lenyűgöző lehessen a terasza.

Hangulatos, vidám terasz

Ha igazán nyári hangulatot kíván teremteni, válassza a virágcserepekben elhelyeztett sok virágot. Természetesen a színpompás virághagymák jelentik a kézenfekvő választást! Bármely virághagyma elültethető egy virágcserépben is, hogy még hangulatosabbá tegye a kertjét. Válassza a csodálatos, gömb alakú dáliákat vagy a magas kardvirágokat. Kombinálja az Ön által legjobban kedvelt virághagymákat, de tartsa szem előtt a virágzási időszakukat. Mindig a legkésőbb virágzó hagymát ültesse a cserép aljára, a korán virágzókat pedig a legtetejére. Így egyszerűen létrehozhatja a saját virághagyma „lasagna“-ját. Nehezen tud választani a Horteka vidám virághagymái közül? Olyan virághagymákat szeretne, amelyek a lehető leghosszabb ideig virágoznak teraszán? Akkor a Horteka vegyes virágcsomagjai jelenthetik az ideális választás, hogy Ön vég nélkül élvezhesse a virágokat.

Nem szeretne minden évben új növényeket ültetni a virágcserepeibe? Akkor a télálló évelők, mint például a hortenzia vagy a tollas szegfű nagyszerű választást jelentenek. A csinos 'Bride White' hortenzia vonzó, fehér virágai egész nyáron nyílnak, és a növény egész évben kint maradhat a kertben vagy a teraszon. A kerti hortenzia ráadásul több színben is kapható. A kék vagy rózsaszín virágok és a levél zöldje ragyogó kontrasztot adnak teraszának.

Tekintse meg virághagymáinak teljes választékát

Trópusi hangulatú terasz

Szeretne egy trópusi utazást még több zölddel? Akkor olvassa el az alábbi tippjeinket. Kezdje egy zöld kerettel. Tegye a teraszát még hangulatosabbá magas kerti növények elhelyezésével a terasz szélein. A pampafű színe fantasztikusan mutat a szürke járólapok vagy fa árnyalatok mellett. A nem invazív Fargesia bambusz szintén nagyszerűen mutat a terasz szélein. Szép hátteret biztosít, nyugodt környezetet teremt és még védelmet is nyújt a kíváncsi tekintetek elől. A trópusi hangulathoz ezen kívül persze kötelezőek a pálmák. A Horteka cserepes pálmái egyenesen a teraszra termettek. Helyezze el őket a terasz központi helyén, hogy még intenzívebb legyen a dzsungelhangulat. Ezek a zöld kerti növények elegendőek egy igazán szép terasz kialakításához, de természetesen egy igazi trópusi dzsungelhez ennél jóval több növényre lesz szükség. Válasszon olyan kerti bútorokat, amelyekben vannak beépített ágyások és ládák, hogy még több zöldet vihessen a terasz berendezésébe. A bútorok és a ládák kombinálása nem csupán több helyet teremt a növények számára, de mindent egységessé is tesz. Ezekbe az ültetőládákba ültessen évelőket vagy egyéb alacsony növésű növényeket. Jó ötlet lehet a szürkés-kékes Kerti izsóp, egy szép Fukszia, vagy Muskátli, hogy még több legyen a szín.

A Horteka csapata javasolja egy terasztó kialakítását is, hogy teljessé tegye a városi dzsungelteraszt. A tóban lévő víz hűsítő hatású lehet a nyári melegben. A terasztó dísze egy lenyűgöző Tavirózsa, a trópusi kertek ékköve. Egy zöld kertben a tavirózsa lehet a napsugár.

Tekintse meg kerti növényeink választékára

Gyümölcsös terasz

Szeretne gyümölcsöket és zöldségeket termeszteni a teraszán? Válassza a teraszon kialakított veteményeskertet. Ezt a veteményeskertet számos kreatív módon tervezheti meg. A Horteka gyümölcstermő növényei szépek és könnyen nevelhetők akár egy nagyobb cserépben is. Limonádé a saját termesztésű citromfáról? Ez aztán az igazi frissítő! Vagy inkább málnalekvárt készítene a saját termesztésű, ízletes málnából? Ezek a bokrok gyakran már az első évben ízletes gyümölcsöket teremnek.

Ha kiterjedtebb veteményeskertre vágyik, töltsön fel egy kerti ültetőládát. Ehhez az ültetőládához csak néhány négyzetméterre lesz szüksége, de igazi színrobbanást idéz majd elő a benne nevelt különböző színű gyümölcsökkel és zöldségekkel. Néhány hónapnyi öntözés és egyszerű gondozás után akár fantasztikus terményhozamot is elérhet. Eközben pedig elmerülhet a legújabb hobbijában: a veteményeskert gondozásában. Miután az összes gyümölcsöt és zöldséget betakarította, újból feltöltheti a veteményeskert szabad helyeit. A kertészkedés egész évben örömet szerez!

Tipp: Van egy kisebb terasza, amelyet szeretne hatékonyabban berendezni? Válassza a kerítéshez képest függőlegesen kialakított veteményeskertet. Az ilyen veteményeskert nem csupán kevesebb helyet foglal, de a terasz is nagyobbnak tűnik majd tőle.

Tekintse meg gyümölcstermőink teljes választékát

Hozzon létre saját városi dzsungelt

Hozzon létre saját városi dzsungelt

Egyesek csak egy leheletnyi zöldet, mások minél több növényt részesítenek előnyben maguk körül – mi a Horteka csapatában úgy gondoljuk, hogy minél nagyobb és zöldebb, annál jobb. Minden szobája megérdemli, hogy városi dzsungellé alakítsa. Mert a zöldből ugye sosem elég! Minden nap élvezheti a gyönyörű növények látványát, és felfedezhet új dolgokat, mint például egy új levelet a Díszbanánon, vagy talán egy bimbódzó virágot Sivatagi rózsáján. Mindez Önre vár egy saját városi dzsungelben. Hogyan hozhat létre saját otthoni dzsungelt? Kövesse az alábbi egyszerű lépéseket.

Hogyan varázsolja otthonába egy városi dzsungel hangulatát?

A növényeknek fényre, vízre és tápanyagra van szükségük. Növénytulajdonosként mindenki azt szeretné, hogy a növények szépek és egészségesek lennének, különösen egy városi dzsungelben, ahol minden növénynek fontos helye van. Ezért a városi dzsungel létrehozásának első lépése az, hogy megtalálja az ideális helyeket. Elég napfénynek kell lennie ahhoz, hogy a növények zöldek és erősek maradhassanak. Sok szobanövény eredetileg a trópusokról származik, ezért a sok fényt és hőt kedvelik. Válasszon egy olyan szobát, amelyet legalább napi három–öt óra napfény ér. A kenciapálma például napi három óra közvetlen napfényt igényel.

Minden szobát át lehet alakítani városi dzsungellé, még a fürdőszobát is! Ez esetben viszont teljesen más növényekről lesz szó, mint a nappaliban, ahol a fűtés mindig be van kapcsolva. A légtisztító növények bármelyik helyiségben jól érzik magukat! Ezek segítenek a páratartalom szabályozásában. A légtisztító növények a városi dzsungel elengedhetetlen elemei. Számos formában és színben kaphatóak, például választhatja a divatos Calatheát vagy az elegáns Spathiphyllum-ot is.

Hogy mutat majd az Ön otthoni dzsungele?

Itt az ideje, hogy megtöltse a kiválasztott szobát növényekkel. Minden egyes sarokba kerülhet egy szép szobanövény. A növényeket a fény mennyisége és a páratartalom alapján válassza ki. Egy igazi dzsungelhez természetesen szüksége lesz néhány olyan növényre is, amelyek valóban a dzsungelből származnak. Vegyük például a csüngő Csokrosindát, amely jól mutat egy magas szekrény tetején – csüngő indái egyenesen Dél-Afrika napfényes vidékeire repítik Önt. A Monstera is segít majd a városi dzsungel kialakításában. A nagyobb példányok szinte ugyanolyan magasra megnőhetnek, mint egy fa, és tökéletes keretet adnak majd dzsungelének. Ez a szobanövény egyben légtisztító növény is. A dzsungel kulcsfontosságú része a talajszinten élő növények közössége. A Zöldike, avagy Csokrosinda álló példányai és a strapabíró Sansevieria tökéletesek otthonába, míg az alacsonyabban fekvő polcok a kaktuszok és a pozsgások számára ideálisak. Vigyen a képbe egy kis színt az asztalon elhelyezett, virágzó Flamingóvirággal vagy Bromeliával.

Egy növény nem mutat jól igazán…

a hozzáillő ültetőedény vagy kaspó nélkül – természetesen! Milyen szerencse, hogy a fonott kosarak és terrakotta cserepek illenek a dzsungel tematikájához. A gyönyörű függő virágcserepek lehetőséget nyújtanak a növények magas helyeken történő elhelyezésére, a növényakasztók pedig biztosítják számukra a szükséges támogatást. A talajban szilárdan megálló növényeknek mindig egy olyan cserepet válasszon, amely 3 cm-rel nagyobb, mint a növesztőcserép. A növesztőcserép az a műanyag cserép, amelyben a növényt megvásárolta. A növény gyökereinek mindig elegendő hely kell a növekedéshez. Látni fogja, hogy növénye jobban növekszik, amint több hely áll a rendelkezésére!

Mindig akad még egy kis hely a dzsungelben

A legjobb dolog egy városi dzsungelben, hogy mindig lehet még nagyobb és még zöldebb. A saját dzsungelhez bármikor könnyen hozzáadhat új elemeket. És ehhez még új növényeket sem kell vásárolnia! Fiatalítsa meg növénycsaládját az idősebb növényekről lemetszett dugványokkal. Ez segít kitölteni a szobát, és otthonosabbá teszi a lakóteret. Ha azt szeretné, hogy az otthoni dzsungel még különlegesebb legyen, helyezze a dugványokat föld helyett némi vízbe, és ámuljon az eredményen.

Szeretne saját városi dzsungelt? Vessen egy pillantást szobanövényeink széles választékára.

Vessen egy pillantást szobanövényeink választékára

Pillangós kert

Pillangós kert

Gyönyörű, kecses pillangók a kertben!

A virágról virágra szálló kecses pillangók látványa valódi élvezetet nyújt a kertben.

Szeretne több pillangót vonzani saját kertjébe? Pillangós kertet nagyon könnyű létrehozni. Kezdje azzal, hogy élénk színű, illatos virágokat hozó virághagymákat és növényeket ültet, ezek ugyanis vonzzák a pillangókat. A leghíresebb pillangókat bevonzó növény talán a szívós és folyton virágzó Nyáriorgona (Buddleia), amely Pillangóbokor néven is ismert. A napraforgó, a Levendula, a Zsálya, a Macskamenta és a Gyöngyike, a Díszhagymák, az apró Íriszek és a Muskátli szintén pillangókat vonzó növények és hagymák. Ezeknek a csodálatos növényeknek az élénk színe és pikáns illata számos pillangófajt mágnesként vonz; másik előnyük persze az, hogy csodálatos színekbe borítják a beültetett területet! Önnek nincs kertje? Ezeket a növényeket természetesen az erkélyen vagy a teraszon, egy cserépben is tarthatja!

Menedék pillangók számára

Ha többet szeretne tenni ezekért a színes, szárnyukkal csapkodó szépségekért, akkor létrehozhat számukra a kertben olyan helyeket, ahol a pillangók védve maradhatnak a széltől, az esőtől, a hűvösebb éjszakáktól és a fagytól. A száraz kőfalak vagy egy régi fatuskó nagyon jó szolgálatot tehetnek ezeknek az állatoknak. Természetesen vásárolhat nekik külön pillangóhotelt is, amelyet felakaszthat egy védett helyen. A pillangók hidegvérű rovarok, és inkább a kertben lévő védett helyeken pihennek meg, ahol melegedhetnek a napon és növelhetik a repüléshez szükséges energiaszintjüket.

A hernyótól a pillangóig

Annak érdekében, hogy a pillangók különféle fajai szaporodhassanak a pillangós kertben, gazdanövényekre lesz szüksége. A hernyók a vadon termő növényekkel és zöldségekkel táplálkoznak, például csalánnal, káposztával, keresztesvirágú zöldségekkel, bogánccsal és lóherével. Ha különféle pillangókat szeretne látni a kertjében, válasszon különféle gazdanövényeket.

Tipp!

A Kis rókalepke, a Nappali pávaszem és az Atalantalepke hernyóit főleg a csalán vonzza. Ültessen minél több csalánt cserepekbe (és tegye őket, védett, napos helyre), így nem nyomják majd el kertjében élő többi növényt.

A virághagymák kezelése a virágzás után

A virághagymák kezelése a virágzás után

A virágzás után minden virághagyma megkezdi a tápanyagelőállítás folyamatát a következő évi virágzáshoz. Ezért metszik meg a tulipánmezők virágait is: már egészen korai fázisban levágják a szárukat, hogy a tápanyag a virághagymában maradhasson ahelyett, hogy a növény a szaporodásához használná fel azt. Az Ön kertjében élő virághagymáknak éppígy megfelelő kezelésre van szükségük a virágzás után, ehhez pedig a következőket kell tennie.

 

A kert virághagymáinak kezelése a virágzás után

Bizonyára Ön is addig szeretne gyönyörködni a hagymák virágaiban, ameddig csak lehet, ezért fontos tisztázni a különbséget az egynyári, az áttelelő és a természetes módon szaporodó, avagy elvadítható virághagymák között. Az egynyári hagymákat virágzás után el kell távolítani a földből, míg az áttelelő és természetes módon szaporodó hagymák a földben maradhatnak. A hagymák e két típusa eltérő bánásmódot igényel, és a mostani cikkünkben tanácsokat olvashat arra vonatkozóan, hogyan gondoskodhat az egynyári virághagymákról. Ha szeretne többet is megtudni a természetes módon szaporodó virághagymákról, tekintse meg a természetes módon szaporodó virághagymákról szóló cikkünket.

Az ősszel elültetett, tavasszal virágzó hagymák, mint a tulipán, a nárcisz és a jácint áttelelő virághagymák, amelyeket hideg telek előtt érdemes felszednie a virágzást követően. Ha a következő szezonban is szeretné elültetni őket, az elnyílt virágokat azonnal lemetszheti, fontos azonban, hogy a felszedésük előtt hagyja teljesen elszáradni a levélzetet. Hagyja őket a hagymán, ameddig csak lehet – nagyjából július közepéig –, mert a virághagymák a virágzási időszakot követően magukba szívják a levelekből a tápanyagot. A virághagymáknak szüksége van ezekre a tápanyagokra, hogy növekedhessenek, és a következő évben is virágozhassanak. Miután a levelek teljesen elszáradtak és elsárgultak, eltávolíthatja a szárakat és a leveleket. Az elszáradt virágok levágásával gondoskodhat arról, hogy a virághagyma ne veszítsen energiát a magfejlesztéssel, hanem a virághagymát tegye erősebbé. Extra adag tápoldattal még ellenállóbbá tehetők a virághagymák a következő évi ültetéshez. Ha nem várható igazán hideg tél, ezek a hagymák akár a földben is maradhatnak, és áttelelhetnek a kertben.

 

A virághagymák felszedése és tárolása

Amint a levelek és a szárak teljesen elszáradtak, kiemelheti a virághagymákat a földből. Ezt a műveletet felszedésnek is nevezik. A virághagymák felszedése után tisztogassa le róluk a földet. A virághagymákat száraz helyen tárolja, mert könnyedén elrohadhatnak, és semmiképpen se mossa le őket a pihentetés előtt. A felszedés után azt javasoljuk, hogy tartsa a virághagymákat és a fiókhagymákat* egy kartondobozban (vagy egy rácsos tálcán). Rétegezze a virághagymákat a dobozban úgy, hogy újságpapírt helyez a rétegek közé. A virághagymákat tartalmazó dobozokat hűvös, száraz helyen tartsa, például a pincében.

 

 

*Fiókhagymák (hagymasarjak): A virághagymák kisebb virághagymák – más néven fiókhagymák – növesztésével szaporodnak, amelyek a hagymák alsó részén nőnek. Amikor felszedi a virághagymákat, távolítsa el a fiókhagymákat, valamint az elszáradt héjat és a gyökereket is. Ezt a virághagyma-hámozásának is nevezik. Ahogy a kifejlett virághagymákat, úgy a fiókhagymákat is elrakhatja. A következő évben ültesse el őket, és néhány év elteltével ezek is gyönyörű virágokat hoznak majd.

 

 

A felszedett virághagymák elültetése

Miután felszedte a tavasszal virágzó hagymákat, és megfelelően gondoskodott róluk, ősszel ismét elültetheti őket. A nyáron virágzó virághagymákat tavasszal lehet ismét elültetni.

Tipp: A virághagymákat ültesse más helyre, mint előző éven, elkerülve ezzel a tápanyaghiányt, és csökkentve a hagymák megbetegedésének esélyét.

Az alábbiakban adunk néhány tanácsot a felszedett virághagymák újbóli elültetésére vonatkozóan:

  • Győződjön meg róla, hogy a virághagymákat elég mélyre ültette el, máskülönben kiszáradhatnak. A hagymákat ültesse kétszer-háromszor olyan mélyre, mint amekkora a virághagyma magassága. Például, ha a virághagyma 5 cm magas, legalább 10 cm, de lehetőleg inkább 15 cm mélyre ültesse el.
  • A szemet gyönyörködtető látvány érdekében kis csoportokban ültesse el a virághagymákat a kertben.
  • A kisebb virághagymák esetében az ültetésnél nem annyira lényeges, hogy melyik a teteje és az alja, de a nagyobb hagymákat, amelyeknek már kifejlett teteje (csúcsa) és gyökérzete van, gyökérzettel lefelé és csúccsal felfelé ültesse el.
  • A víz nagyon fontos a virághagyma gyökerének fejlődéséhez, ezért ügyeljen a talaj nedvességtartalmára. Ha a virághagymák elültetése utáni néhány napban nem esik az eső, öntözze meg a hagymákat.

 

Tekintse meg virághagymáink teljes kínálatát

Vízinövényekkel díszítené a kerti tavat?

Vízinövényekkel díszítené a kerti tavat?

A kerti tó valódi nyári hangulatot teremt. A kertben a víz nyugalmat és kellemes hangulatot áraszt. De most mindezt még szebbé teheti. Szeretné a kerti tavat valóságos vízi paradicsommá varázsolni? Ehhez ajánljuk Önnek vízinövényeinket. Ezek a növények szépségük mellett menedéket nyújtanak a tavi állatok, például a békák számára. A tóban élő állatok szívesen húzódnak a vízparti és vízinövények hűs árnyékába. Mielőtt azonban hozzáfogna a kerti tó különféle növényekkel történő betelepítéséhez, ajánlatos tisztában lennie azzal, hogy milyen vízparti és vízinövények elérhetőek és hogyan kell őket elültetni. Tőlünk mindent megtudhat, amit ezekről a különleges növényekről tudni érdemes.

Különböző vízparti, illetve vízinövény fajták

A vízparti, illetve vízinövényeket zónák szerint sorolják az egyes fajták közé. Ezeket a zónákat a vízfelülettől számított víz alatti mélység határozza meg. Minden zónához tartozik egy-egy növényfajta. Mindezek pedig megtalálhatóak vízinövény választékunkban.

1. zóna: Vízparti növények

A vízparti növények, ahogyan a nevük is mutatja tulajdonképpen a tó partjára ültetett kerti növények. Ezek száraz és nedves talajban egyaránt elültethetők. Ezek a növények általában soha nincsenek teljesen a víz alatt. Csak akkor kerülnek víz alá, ha erős esőzést követően a tó vize megduzzad. Ennek megfelelően a vízparti növényeket szabad földbe kell ültetni. Az ültetéshez használjon a kerti növények számára megfelelő virágföldet. Új tavak telepítése esetében a adjon a vízhez tavak számára alkalmas tápanyagot és víztisztító baktériumokat is. Így stabil maradhat a tavi környezet. A tápanyagokban és oxigénben gazdag tó könnyebben eléri a vízparti növények gyökereit, és gondoskodik azok jobb növekedéséről és szebb virágzatáról. Végezetül takarja kavicsokkal a tópart talaját, nehogy a víz elmossa a földet.

2. zóna: Mocsári növények

A mocsári növényeket gyakran a tóparton, 0 cm – 15 cm közötti mélységben kell elültetni. A mocsári növények különböző fajtáit különböztetjük meg, így a száraz talajokhoz szokott, a vékony vízréteggel borított talajt kedvelő, valamint a mind száraz, mind vizes közegbe alkalmas mocsári növényeket. Kiültetés előtt alaposan olvassa el a csomagoláson megadott tudnivalókat. Ott mindig megtalálhatja a javasolt ültetési mélységet. A mocsári növények ültetésekor helyezze egy speciális tavi kosárba a gyökérlabdákat. Egy tavi kosárba több növény is behelyezhető, amíg az meg nem telik. A gyökérlabdák közötti lyukakat a tó talajából vett földdel töltse ki. Helyezzen egy réteg durvaszemcsés homokot a tóból származó talajrétegre annak megakadályozására, hogy a víz kimossa a talajt.

Néhány mocsári növény nagyon gyorsan növekszik. Ezeket vágja vissza, hogy a növény ne nőjön túl magasra. Szintén fontos, hogy ősszel levágja és eltávolítsa az elhalt növényi részeket. Évente egyszer, a növekedési és virágzási idő alatt adjon tápszert a mocsári növényeknek.

3. zóna: Vízinövények

A vízinövények a tó mélyebb részeinek ideális növényei. Ezeket kb. 40 cm-es mélységig lehet elültetni. A vízinövények gyökereinek teljesen víz alá kell kerülniük. Maga a növény a víz alatt képes megélni. Ezek a növények szeretik a ragyogó napsütést és a nyugodt vizet. A vízinövényeket is tavi kosarakban kell beültetni. Mielőtt a kosarat behelyezi a tóba, töltse fel a tóból vett földdel és durvaszemcsés homokkal.

4. zóna: Tavirózsák

A tavirózsát a „tó királynőjének“ is nevezik. A tavirózsát 40 cm – 120 cm mélységbe kell elültetni. A tavirózsa ajánlott kiültetési ideje áprilistól júniusig tart. A kiültetési módszer ugyanaz, mint a vízinövényeknél. Helyezze a tavirózsa gumóját a tóból származó talajjal feltöltött tavi kosárba. A tavi kosár legyen nagyobb, mint a vízinövényeknél használt kosár, a tavirózsák ugyanis jobban nőnek, ha több hely áll a rendelkezésükre. Fedje le a tóból vett földet a kimosódás elkerülése érdekében durvaszemcsés homokkal. A természetes tavakban a tavirózsák közvetlenül a kerti tó földjébe ültethetők. Nyáron vágja le a régebbi leveleket főleg abban az esetben, ha a víz felületének nagy részét már elfedik a tavirózsa levelei, ez ugyanis arra utal, hogy nincs elegendő oxigén a tóban.

5. zóna: Oxigéntermelő növények

A vizet tisztító és oxigéntermelő növényeket ugyanabban a mélységben kell elültetni, mint a tavirózsákat. Ezért a 4. zónában adott esetben javasolt az oxigéntermelő növényeket a tavirózsákkal együtt elültetni. A különbség az, hogy az oxigént termelő növények mindig víz alatt nőnek. Ezek a növények nagyon fontosak a víz minősége szempontjából. Tisztán és algamentesen tartják a vizet, és oxigénné alakítják a vízben található tápanyagot. A megfelelő növekedéshez ezeknek a növényeknek elegendő táplálékra és szén-dioxidra van szükségük. Az oxigéntermelő növényeket ajánlatos közvetlenül a tó létesítését követően kiültetni, hogy távol tartsák az algákat. Az ültetés szempontjából a tél kizárt, mivel ekkor sem a növények, sem az algák nem növekednek aktívan. Ültetés szempontjából az április és június közötti időszak a leginkább megfelelő. Az oxigéntermelő növényeket szintén tavi kosárban ültetheti ki a tóba.

6. zóna: Úszónövények

Már a nevük elárulja, hogy mi ezeknek a növényeknek a fő jellemzője. Ezek a tavi növények a víz felszínén úsznak, ezért a többi tavi növénnyel ellentétben nem a víz alá kell őket ültetni. Az úszónövényeket egyszerűen csak a vízre kell helyezni. A növény gyökeret ereszt, hogy kivonja a táplálékot a vízből. A legtöbb úszónövény nem tapad rá a gyökerekre. Az úszónövények az oxigéntermelő növényekhez hasonlóan természetes védelmet nyújtanak az algák ellen. A növény eltávolítja a sót a vízből, amelynek következtében az algák kevésbé képesek szaporodni. Az úszónövények gyorsan megtöltik a tavat, ezért annak érdekében, hogy a tó elegendő fényt kapjon, ajánlatos ezeket a növényeket évente többször is ritkítani, illetve eltávolítani.

Szívesen felfedezné a vízinövények világát és megrendelné saját kerti tavába a legszebbeket? Fedezze fel vízinövény-kínálatunkat most!

Fedezze fel vízinövény-kínálatunkat most!

Varázsolja kiskertjét valóságos paradicsommá

Úgy érzi, kicsi a kertje, és örülne, ha nagyobbnak tűnne? A megfelelő növényekkel optikailag nagyobb kertet hozhat létre. Így a saját kis paradicsomi kertje valamivel tágasabbnak tűnhet. Számos tanácsunk van, amelyek segítségével kertjének megjelenése nagyobb és tetszetősebb lehet.

Ki a szürke járólapokkal, jöhetnek a zöldellő növények

Először is szabaduljon meg minél több járólaptól. Minél több a burkolóelem a kertjében, annál kevesebb hely jut a növényeknek. És ahogy már említettük, a növények segíthetnek abban, hogy nagyobbnak tűnjön a kertje. A virághagymákat vagy a színes kerti növényeket a járólapok régi helyére ültetheti. A kúszó talajtakarók, mint a kakukkfű vagy a Harangvirág, illetve a magasabb növények, mint a Lángvirág egy pillanat alatt színessé teszik környezetét, ráadásul anélkül hogy túl sok helyet foglalnának. Ültesse őket a gyepszélekre, a szabadföldbe, vagy akár a meghagyott járólapok közé.

Remek megoldás arra, hogy a kert tágasabbnak tűnjön, ha a burkolóelemeket egy füves ösvényre cseréli. A kertben kanyargó ösvény optikailag nagyobbá teszi a kertet. A virágzó növények csodás színeivel együtt a gyep vidám, szellős érzetet kelt.

Kerítés helyett sövény

A még színesebb kert érdekében cserélje le a kerítést sövényekre. A megfelelő párosításokkal a sövények is segíthetnek, hogy a kert nagyobbnak tűnjön. Válassza ki a kedvenc sövényét, és az optikailag nagyobb hatás érdekében egyformán ültesse el (ugyanakkora távolságban, ugyanolyan magasságú növények). Melyik tetszik Önnek jobban: a Tiszafa vagy a zöldellő Magyal? Ezzel a természetes kerítéssel tökéletesen elrejtheti kertjét a világ elől. Lazítson teljes nyugalomban a saját kis búvóhelyén. Szeretne zen hangulatba kerülni? Akkor a bambusz lehet a megfelelő választás. A nem invazív Fargesia tökéletes erre. Inkább csak egy zen sarkot szeretne kertjében? Akkor hozzon létre természetes kerítést díszfüvek segítségével. Remek megoldás, ha csendben szeretne meditálni.

Tipp: Ez az optikai trükk más kerti növényekkel is tökéletesen működik. Ültessen kertjébe kedvenc virágaiból annyit, amennyi csak elfér.

Visszafogott színek és különböző magasságok

A színekkel és magasságokkal is játszhat, hogy kertje nagyobbnak tűnjön. Kertjének egységes megjelenést adhat ugyanannak a színnek a visszafogott árnyalataival. Például válassza a kék és a lila eltérő árnyalatait. A színek megfelelő sorrendjével is tágasabb külsőt kölcsönözhet kertjének. A kert elejében kezdjen sötétebb színekkel, majd fokozatosan váltson át világosabb árnyalatokra. Ez nagyobb mélységet ad a kertnek. A mélység hatását úgy is fokozhatja, ha eltérő magasságú növényeket és virágokat ültet. Előre kerüljenek az alacsonyabb növények, és hátrafelé haladva helyezze el a magasabbakat. A Horteka virághagymáival tökéletes kontrasztot érhet el a kertben. Kombinálja a vidám virághagymákat az alacsony növésű cserjékkel, például hortenziákkal vagy olyan évelőkkel, mint a levendula.

Segítségül íme egy példa:

  • Kezdjen színes boglárkával elöl. Ezek a kedves kis virághagymák 8–10 virágot hoznak hagymánként, és nagyjából 30–40 centiméter magasra nőnek. A meseszép szirmokban egész nyáron át gyönyörködhet.
  • Ezután lépjen egy szinttel feljebb a rózsaszínű dáliákkal, vagy egyből váltson át egy cserjére, például levendulára. A nagy virágú dália akár 90 centiméterre is nőhet, és kifejezetten sokáig, júliustól októberig virágzik.
  • Az utolsó zónát az egészen világos rózsaszínű vagy fehér kardvirágokból hozza létre. Ezek a magasra törő növények akár az egy métert is elérhetik, és nagyjából ugyanaddig virágoznak, mint a dáliák. Rengeteg móka a virágokkal és egy nagyobbnak tűnő kert – kell ennél több?

A határ a csillagos ég

Nincs sok helye, ami a kert területét illeti? Ne aggódjon a négyzetméterek miatt – a határ a csillagos ég! A függőleges kertek napjainkban egyre divatosabbá válnak. A függőleges kertészkedéshez hagyja a növényeket kúszni, vagy alakítson ki függőleges vázszerkezetet nekik. Például a kúszónövények ideálisak arra, hogy extra színt adjon a külső falaknak vagy a pergolának. Könnyű és zöldellő megoldás lehet pl. a Hedera helix. Ez a közismert kúszónövény belekapaszkodik a falba, és addig növekszik, amíg helye van. Viszont, ha már régóta kertészkedik, tudhatja, hogy a növények színe nem kizárólag zöld lehet. Ha igazán romantikus hangulatot szeretne a kertjében, válasszon egy mesés Futórózsát vagy egy vidám Klemátisz példányt. Ezeknek a kúszónövényeknek szükségük van egy felfuttatásra alkalmas vázra a növekedéshez. Rögzítse a falhoz a vázat, majd kösse hozzá a növény indáit. A rózsa és az iszalag remekül illenek egymáshoz. Hozzon létre gyönyörű kúszónövény-kombinációkat romantikus kertjéhez. Az iszalag május és június közt virágzik, ezután pedig a rózsa kezdi bontogatni a szirmait, így Ön egészen novemberig élvezheti a csodás virágok látványát.

Függőleges kertre virágállvány segítségével is szert tehet. Csavarozza a falhoz az állványt, majd akasszon rá különféle vidám virágcserepeket, bennük a kedvenc növényeivel. Válasszon kisebb növényeket, hogy a cserepekre ne nehezedjen túl nagy súly.

Máris elkezdené kiskertjét álmai hatalmas kertjévé alakítani? Akkor böngésszen bátran kerti növényeink teljes kínálatában, és lásson neki a munkának mielőbb.

Böngésszen kerti növényeink teljes kínálatában

Legyen még kreatívabb húsvétkor a növények segítségével

Legyen még kreatívabb húsvétkor a növények segítségével

A növények még otthonosabbá teszik az étkezőasztalt húsvétkor. Vannak, akik virágcsokrokat, míg mások szobanövényeket választanak asztali dísznek. Még jobb azonban, ha a kertjéből válogatott növényekből alkot valami szépet az ünnepi asztalra.

Tojásfa

Tudta, hogy a tojásfa a nagyhét kezdetét jelképezi? Annak a hétnek az elejét, amely a húsvéthoz vezet. A húsvéti vagy tojásfa emellett vidám látványt is nyújt az étkezőasztalon. A tojásfához egyszerűen csak vágjon le néhány ágat a kertben a fűzfáról vagy a csavartágú mogyoróbokorról. Ha nincsenek ilyen növények a kertjében, más ágakat is használhat, például a bükkfáét. Rendezze el a világosbarna ágakat egy üvegvázában, majd helyezze az asztalra. Ezután következik a legjobb rész: a díszítés! Akasszon húsvéti tojásokat, pillangókat, húsvéti csibéket vagy virágokat az ágacskákra a színes, vidám hatás kedvéért. Így igazán remekül kezdődhet a húsvét hete!

Töltött tojás

Megvannak már a tojások a húsvéti lakomához? Ezek a húsvéti tojások nem csak ebédre tökéletesek – a képen látható „töltött“ tojások műanyagból készültek, és elhelyezheti bennük kertje színpompás virágait. Vágjon egy lyukat a tojásba, és ültessen bele néhány virágot. Az árvácska, a kék gyöngyike és a százszorszép is remek választás ehhez a dekorációhoz. A legjobb, ha apró virágokat választ, hogy a tojás is látszódjon. Vagy mit szólna esetleg egy bájos pozsgáshoz? Koronázza meg az egészet egy vidám szalaggal. Helyezzen egy-egy ilyen díszt a tányérokra, hogy még szebbé tegye az asztalt húsvétkor.

Virágcsokor

Mit ér a húsvét vidám virágok nélkül? Varázsolja a tavaszt az asztalra a kertjéből szedett virágokból kötött csokorral. Ötvözze az élénk, színpompás virágokat a zöld megnyugtató árnyalataival. Pompás díszhagyma, ragyogó nárcisz, a napsugarakat idéző, előző nyárról megőrzött, szárított kasvirág vagy kellemes levendula. Csak a képzelete szabhat határt! Még lenyűgözőbb a hatás, ha a virágokat pampafűvel vagy a kert fáinak kisebb ágaival kombinálja. Rendezze el a növényeket egy szép vázában – ennek a csokornak az asztal közepén a helye.  

Kokedama

Az idei húsvét legdivatosabb függőnövénye a kokedama. Az elkészítéséhez mindössze egy cserepes növényre lesz szüksége. A cserépbe ültetett virághagymák például kiválóan megfelelnek a kokedama készítéséhez. Más növények is alkalmasak lehetnek erre, ha nem túl nehezek. Távolítsa el a cserépből a növényeket vagy a hagymákat a teljes gyökérlabdával együtt, nedvesítse be a földlabdát, és formálja gömb alakúra. Csavarja be a gömb alakú gyökérlabdát mohába, majd drót segítségével rögzítse a földlabdán a mohát. Ha fel szeretné akasztani a növényt, tekerjen köré spárgát vagy damilt, majd akassza fel a konyhaasztal fölött, vagy lógassa le a mennyezetről vagy egy szekrényről.

Tekintse meg a Horteka virághagymáinak teljes választékát

Vessen egy pillantást kerti növényeink széles választékára

Készen áll a kertje a tavaszi növényekre?

Készen áll a kertje a tavaszi növényekre?

Egy kicsit még talán hűvös van a kerti munkákhoz, de amint a nap első sugarai előbújnak, lelkesen sietünk a szabadba. Ön is biztosan jobban szereti, ha nem akkor kell nekilátnia a tavalyi év romjainak eltakarításához, amikor végre elérkezik az ültetés ideje. Lásson neki inkább most, így a tavasz beköszöntével elég lesz csak a tavaszi feladatokkal foglalkoznia.

Mi mindent tehet annak érdekében, hogy kertje készen álljon a tavaszra? Ebben a cikkben mindent megtalál, hogy felkészülten várhassa a tavaszt.

Mi maradjon a kertjében?

Mielőtt nekilátna felásni a kertjét és mindent kihúzgálni a földből, nem árt tudnia, mit hagyhat a talajban. Először is ügyeljen a tavaszi virágzású növényekre. Ezeket a hagymákat még ősszel ültette el, és most éppen növekednek, hogy tavasszal virágba borulhassanak. A fejlődő virághagymákat természetesen nem szabad bolygatni. Ügyeljen rá, hogy ne lépjen a talajra ott, ahova a virághagymákat ültette, és vigyázzon, nehogy elpusztítsa őket az ásóval. Kertje beültetett részét még mindig avarlevelek takarják? Óvatosan távolítsa el az avart és az elhalt növényeket. Az ilyen levelek ugyanis felfogják a napfényt, amire a növekvő virághagymáknak szüksége van.

Az évelő növények maradhatnak, ezek ugyanis egy év múltán virágoznak. Külön előny, hogy mindig erősebben térnek vissza, mint a tavalyi évben. Ráadásul mi a Horteka-nál minden évelőnket legalább egy évig erősítjük, így az ültetésüktől számított néhány hónapon belül már látható eredményeket produkálhatnak. Bazsarózsáinkat még ennél is tovább erősítjük, ennek következtében különösen nagy virágokat produkálnak. Kertje rendezésekor azonban nagyon fontos, hogy ezeket a növényeket ne bántsa.

Mit távolítsak el a kertemből?

Az évelő növények maradhatnak a kertben, ám fontos levágnia az öreg, elhalt részeket. Ellenőrizheti azt is, nem nőttek-e az évelők gyökérlabdái túl nagyra. Ha igen, ássa ki a gyökérlabdát, és válassza szét a tövet. Távolítsa el az elhalt részeket, majd ültesse vissza az egészségeseket. Ha még így is túl nagy lenne a tő, oszthatja, és elültetheti a részeket akár több helyen.

A több évig is élő évelő növények mellett egynyári virághagymák és növények is lehetnek a kertben. Ezek a hagymák vagy gumók csak egyszer bukkannak a talaj fölé, és minden tápanyagukat elhasználják egyetlen virágzási szezonban. Hogy helyet csináljon az új nyári virághagymáknak, el kell távolítania a már elvirágzott nyári hagymákat és gumókat. Ha a talaj nagyon nedves, ajánlott időben felásni a hagymákat, máskülönben rothadásnak indulhatnak. Az egynyári hagymákhoz hasonlóan az egynyári növényeknek is csak egyetlen virágzási időszakuk van. Ez gyakran egy hosszabb virágzást jelent. A virágzás szakasza után távolítsa el a növényeket, hogy helyet csináljon az új növényeknek és hagymáknak. Ajánlott mindezt a fagyos idő beállta előtt megtenni, máskülönben a gyökerek rothadásnak indulhatnak. Az egynyáriakat könnyű eltávolítani: a fagy beköszönte előtt húzza ki a növényeket a földből a száruknál fogva. A fagyos időszak elmúltát követően ajánlott felásni a gyökereket.

Metszésből lesz a virágzás

Egy holland mondás szerint „snoeien doet bloeien”, azaz „metszésből lesz a virágzás”. A növényeket, fákat és bokrokat azért kell metszeni, hogy tovább éljenek, egészségesek maradjanak és több virágot hozzanak. A legtöbb nyári virágzású növényt tavasszal, a virágzásuk előtt kell megmetszeni. Ez az időszak általában februártól áprilisig tart.

Mire van szükségem a kert rendbe tételéhez?

Praktikus, ha van kéznél néhány kerti szerszám, hogy felkészülten vághasson neki a kert rendbetételének. Az alábbiakban találja a szerintünk nélkülözhetetlen eszközöket kertje gyors és hatékony ráncba szedéséhez.

  1. A kertészkesztyűk segítenek tisztán tartani a kezét. Csúszásgátló funkciójuknak köszönhetően megfelelő fogást is biztosítanak, hogy a kerti szerszámok ne csússzanak ki a kezéből.
  2. Az ültetőkanállal gyerekjáték lesz az ásás. Ügyeljen rá, hogy ne sértse meg a virághagymákat vagy a gyökereket a túl erős ásással.
  3. A metszési szezon számos növény, fa és bokor esetében februárban/márciusban indul. Egyszerű metszőollót választ, vagy inkább automata sövényvágóra van szüksége? Érdemes a megfelelő eszközöket időben beszereznie.
  4. A kertben lévő gödrök feltöltésére és a talaj felfrissítésére szerezzen be speciális virágföldet. Így biztos lehet afelől, hogy minden virághagyma, gumó és gyökér biztos takarást kapott és hozzájut a megfelelő tápanyagokhoz.
  5. Egy gereblye kiváló eszköz a levelek összehúzására. Egyszerűen, különösebben megerőltető munka nélkül eltávolíthat vele mindent a talajfelszínről.
  6. Utolsó tippünk a profiktól pedig az, hogy mindig legyen kéznél elegendő szemeteszsákja! Ránézésre talán úgy tűnhet, nem lesz sok kerti hulladéka, ám higgye el, hogy jóval több mindent távolít majd el kertjéből, mint azt gondolná. Szeretne segítő kezet nyújtani a természetnek? A kerti hulladékot mindig a komposztálóba dobja!

Rendbe tette a kertet... mi a következő lépés?

Amint rendbe tette kertjét és megszabadította az egynyári növények gyökereitől, valamint lefedte a tavaszi virágzású növényeit, kertje készen áll a tavaszra. Most már nekiláthat, hogy növényeinek, cserjéinek és fáinak, valamint tavaszi ültetésű virághagymáinak, pl. kardvirág, dália vagy begónia helyet találjon. Amint a talaj már nem fagyos, nekikezdhet a tavaszi ültetésű virághagymák ültetésének. Ezeket a virághagymákat tavasszal kell elültetni, hogy nyáron és ősszel virágozhassanak. Ajánlott végiggondolni, milyen virághagymákat szeretne ültetni, hol lesz a helyük, mekkora helyet kíván velük betölteni, és hány darabra lesz ehhez szüksége. Olvassa el a tavaszi  ültetésű virághagymákról szóló cikkünket is.

Tipp: Szeretné (részben) átalakítani a kertjét? Készítsen egy tervrajzot, hogy pontosan lássa, mi hova kerül majd, és könnyen dolgozhasson a színekkel és a magasságokkal. Következő cikkünket éppen erről írjuk. Kövesse figyelemmel oldalainkat és a közösségi médiás tartalmainkat is, hogy ötleteket meríthessen kertjéhez.

Tekintse meg kerti kiegészítőinket

Városi kertészkedés

Városi kertészkedés

A városi kertészkedés egyre elterjedtebbé válik. Egyre több ember szeretné tudni, honnan származik az asztalára kerülő étel, és pontosan ebből kifolyólag szeretnék saját maguk megtermelni a szükséges zöldségeket és gyümölcsöket. Ha nincs nagy kertje, egy veteményeskert gondozása nehezen kivitelezhetőnek tűnhet, de arra mindig lesz lehetősége, hogy az ujjait időnként a talajba mélyessze. Az alábbi ötletek segítségével könnyedén kialakíthatja saját városi kertjét.

Kertészkedés az erkélyen vagy a (tető)teraszon

Igazán nincs szükség hatalmas kertre, hogy saját gyümölcsöt és zöldséget termesszen, hiszen a legtöbb fajta cserepekben, rekeszekben, sőt erkélyládákban is nagyszerűen fejlődik. Sőt, valójában egy terasz vagy erkély éppen ideális a gyümölcsök és zöldségek termesztésére, mivel a virágföld a ládákban és dézsákban hamarabb felmelegszik, így a magok és növények is gyorsabban nőhetnek. További előny, hogy a cserépbe ültetett gyümölcsök és zöldségek kevésbé vannak kiszolgáltatva a kártevőknek. Lásson neki a munkának!

·        A megfelelő cserép kiválasztása

A gyümölcsöket és zöldségeket palánta formájában cserépbe is ültetheti, vagy pedig saját maga is termeszthet belőlük, ha elveti a magjaikat egy cserépben. Azokat a gyümölcsöket és zöldségeket, amelyek nagyra nőhetnek – ilyen például a paradicsom –, tegye 50 cm magas és 50 cm átmérőjű virágcserépbe. A kisebb változatok 25 cm × 25 cm méretű cserépben is elférnek. Ne feledje: minél kisebb a cserép, annál gyakrabban kell majd öntöznie a növényt. Mivel a cserép gyorsabban felmelegszik, a talaj is hamarabb kiszárad. Az is lényeges, hogy a cserép alján legyenek lyukak, ahol a felesleges víz távozni tud. Ezzel megakadályozható, hogy a növények penészesedni kezdjenek. Erkélyén vagy (tető)teraszán viszonylag sok a hely? Akkor válasszon egy rekeszt vagy egy nagyobb ládát.
Ezekben nagyobb választékban tud gyümölcsöt és zöldséget termeszteni, és tényleg átérezheti majd, hogy milyen egy csodásan egészséges veteményes.

·        Termőföld

A megfelelő cserép mellett a palántaföld a legfontosabb előfeltétele a sikeres szüretelésnek. A palántaföld jelentette megfelelő alapok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a gyümölcsök és zöldségek jól érezzék magukat. Számos fajtát speciális, veteményeskerthez való földben kell termeszteni. A cserepet vagy a ládát mindig töltse fel friss földdel, hogy a növények és a magok elegendő tápanyaghoz juthassanak a talajból. Egyes fajtáknak másfajta talajra vagy bizonyos szerekre van szükségük az optimális növekedéshez. Ezek az információk mindig megtalálhatók a csomagoláson lévő növénycímkén. Rengeteg zöldségnél az is fontos, hogy a talaj a növekedési időszakban egyszer vagy kétszer trágyát kapjon.

·        Előzetes vetés

A magok többségét nem lehet közvetlenül a szabadban elültetni. A téli hónapokban már nekiláthat ennek a feladatnak, és rengeteg zöldség, gyümölcs és fűszernövény vetőmagját előre elvetheti beltérben. Februárban már elkezdheti az eper, az uborka, a paprika, a saláta, a paradicsom és sok egyéb mag elvetését. Ezeket a magokat speciális veteményeskerti ládákban tudja termeszteni. Tavasszal átültetheti a növényeket a kinti, nagy veteményeskerti ládába.

·        Minden vitamin saját szüretelésből

Most már minden készen áll a növényekkel kapcsolatos feladatok elvégzésére. Mindössze ki kell választania a magokat a kerthez. Fontolja meg alaposan, hogy mennyi hely áll rendelkezésre, és gondoljon arra, hogy veteményeskerti ládában többféle és nagyobb mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget termeszthet, mint cserepekben. A paradicsom, az eper, a bab, a répa, a cukorborsó és a retek ideális választás a virágcserepekbe. Viszont például a szeder kevésbé alkalmas az erkélyen való termesztésre, ugyanis kúszónövény, így jóval több helyre van szüksége. De ne csak veteményeskertben gondolkodjon! Mit szólna például, ha gyümölcsfák is élnének az erkélyén? Például az olajfa és a citromfa nagyszerűen fejlődik olyan erkélyen vagy (tető)teraszon, amelyet sok napfény ér.

Saját kert beltérben

 A városi kertészkedés mellett a beltéri kertészkedés is felkapott foglalatosság. Kövesse Ön is ezt a trendet, és alakítson ki saját fűszernövénykertet a konyhapulton vagy az ablakpárkányon!

A Horteka Baza kollekciójával otthonában is könnyedén termeszthet ízletes fűszernövényeket, melyeket később finom ételekhez használhat fel. Olyan egyszerű a használatuk, hogy még azok is fantasztikus szüretben reménykedhetnek, akik nem igazán tapasztalat kertészek. Fűszernövényeket a következő módon nevelhet:

  • 1. lépés: Válasszon egy alul lyukas cserepet, amelynek van alátétje, töltse fel termőfölddel, majd adjon hozzá növényi tápoldatot.
  • 2. lépés: Keverje el a földet kb. 400 ml vízzel.
  • 3. lépés: Alaposan rázogassa át a talajt, hogy a víz jól felszívódjon.
  • 4. lépés: Szórja a magokat a talajra, majd gyengéden nyomkodja bele őket, hogy megfelelően beágyazódjanak. Pár centiméter mélyen elegendő.
  • 5. lépés: Egyengesse el a földet, majd helyezze a cserepet világos, közvetlen napfénytől védett, meleg helyre. Ne hagyja kiszáradni a földet, rendszeresen ellenőrizze a nedvességet.

Nagyjából egy hét elteltével már megjelenhetnek az első fűszernövények, szüretre készen. Szuperegyszerű és szuperfinom!